Oruçluyken regl (adet) olmak orucu bozar mı? İftara yakın regli olunca oruç bozulur mu?

Ramazan aynın gelmesiyle birlikte oruç tutan kadınların birçoğu regl olduğunda oruçlarının bozulup bozulmayacağını merak ediyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan edinilen bilgilere göre oruç tutarken regl (adet) olmak orucu bozar mı sorusunun cevabı "Oruç tutarken regl (adet) olmak orucu bozar mı, İftara yakın regli olunca oruç bozulur mu" haberimizde.

15 Nisan 2021, Perşembe 12:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Oruç tutarken regl (adet) olmak orucu bozar mı? İftara yakın regli olunca oruç bozulur mu?

Oruç tutarken regl (adet) olmak orucu bozar mı? İftara yakın regli olunca oruç bozulur mu?

Vatandaşlar Ramazan ayı ile ilgili kafalarına takılan noktaları araştırmaya başladı. Bunlardan bazıları da 'Oruçluyken adet olmak orucu bozar mı?' sorusu oldu. Öte yandan, 'Regl iken oruç tutulur mu?' sorusu da merak edilen bir diğer konu. İşte, cevabı merakla araştırılan bu sorulara Diyanet İşleri Başkanlığı'nın verdiği yanıt haberimizde. 

Kadınlar ay hâli (hayız) ve lohusalık (nifas) denilen özel hâllerinde namaz kılmazlar, oruç tutmazlar. Daha sonra tutamadıkları oruçlarını kaza ederler. Oruca niyetlenen bir kadın, gün içerisinde âdet görmeye başlarsa orucunu bozar, temizlenince bu günün orucunu da kaza eder. İftar vaktine kadar oruçlu gibi davranması doğru değildir. Ancak Ramazanın hassasiyetine riayet ederek başkalarının yanında yiyip içmemesi uygun olur.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder