Oruçlu iken banyo yapılır mı? Banyo yapmak, duş almak orucu bozar mı?

Oruçlu iken banyo yapılır mı? Banyo yapmak, duş almak orucu bozar mı?

Ramazan ayı devam ederken oruçla ilgili bazı konular kafalarda soru işareti bırakıyor. Özellikle de hijyen konusunda daha hassas olanlar "Oruçlu iken banyo yapılır mı? Banyo yapmak, duş almak orucu bozar mı?"diye aratıyor. İşte Diyanet İşler Başkanlığı'nın konuya ilişkin açıklaması...

08 Nisan 2020, Çarşamba 18:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Müslüman dünyası ramazan coşkusu yaşarken, oruç tutan milyonlarca insan birtakım sorulara cevap arıyor. Orucunun bozulmasını istemeyen ama dış almak zorunda kalan müminler "Banyo yapmak, duş almak orucu bozar mı?" diye sorguluyor. İşte Diyanet'in yanıtı...

Banyo yapmak orucu bozar mı?

Ağız ve burnundan su girip de sindirim organına ulaşmadıkça oruçlu kimsenin yıkanması, orucuna zarar vermez. Nitekim Hz. Âişe ve Ümmü Seleme, Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazan’da imsaktan sonra yıkandıklarını haber vermişlerdir (Buhârî, Savm, 25). 

Bu itibarla, ağız ve burundan mideye su kaçırmamak şartıyla oruçlu kişi yıkanabilir (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220).

Abdest alırken boğaza su kaçarsa oruç bozulur mu?

Orucun bozulması konusunda hata; abdest sırasında ağzını çalkalarken isteği dışında boğazına su kaçması örneğinde olduğu gibi, orucu bozan fiilin orucu bozma kastına dayalı olmayarak meydana gelmesidir. Orucu bozan fiilin hataen yapılması orucu bozar ve yalnızca kazayı gerektirir.

Hataen boğaza su kaçması, oruçlu bulunulduğu hatırda değilken meydana gelirse, unutarak yapılmış hükmünü alır ve oruç bozulmaz (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 222). Bir sahabî Resûlullah’a (s.a.s.), “Ey Allah’ın Resulü! Oruçlu iken unutarak yiyip içtim. Orucum bozuldu mu?” diye sormuş. Resûlullah (s.a.s.) da, “(Hayır bozulmadı) Allah seni yedirip içirdi.” (Ebû Dâvûd, Savm 39) cevabını vermiştir.

Şafii mezhebine göre ise; abdest veya gusül alırken ağız ve buruna az miktarda alınan su, elde olmayarak boğazdan inerse oruç bozulmaz. Ancak serinlemek veya suyla oynamak ya da abdest ve gusülde gereğinden fazla abartılı bir şekilde ağza ve buruna su almak gibi meşru olmayan bir sebeple su boğazdan aşağı inerse oruç bozulur. Çünkü bu durumda oruçlu kişi kendisine emredilmeyen bir işi yapmıştır (Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 629-630).


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder