Oscar Ödülleri: En iyi film ödülüne çeşitlilik kuralı getirildi

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi, getirdikleri yeni kuralla en iyi film ödülünü alacak filmin çeşitlilik üzerine bazı kriterleri karşılaması gerektiğini duyurdu.

09 Eylül 2020, Çarşamba 17:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
2025 yılında yürürleğe girecek

2025 yılında yürürleğe girecek

Akademi, hem kamera önünde hem de kamera arkasında temsil ve katılımı artıracağını umduğu dört standart belirledi. 2025 yılında yürürleğe girecek standarlarla 96. Oscarlarda en iyi film ödülünü, dört standarttan en az ikisini karşılayan filmler ödüle hak kazanacak. Oscar Ödülü, bir süredir çeşitliliklere sahip olmadığı gerekçesiyle eleştiriliyordu. Standartlar kadınların, ırksal ve etnik grupların, LGBTİ+ ve engelli bireylerin temsiliyetini içeriyor.

Duyurulan dört maddelik standartlar şöyle:

Duyurulan dört maddelik standartlar şöyle:

  • Başrol oyuncularından veya önemli yardımcı oyunculardan en az biri yeterince temsil edilmeyen bir ırksal veya etnik gruptan gelmeli. Ya da film bu toplulukların yaşadığı sorunlara işaret etmeli.
  • Sahne arkasındaki yönetmenler ya da teknik ekip üyeleri dezavantajlı gruplardangelmeli. Bu grupta kadınlar, farklı ırklar, LGBTİ+ bireyler ve engelliler yer almalı.
  • Ücretli çıraklık, staj ve eğitime yer verilmeli.
  • Aynı azınlık kuralları pazarlama ve dağıtım ekiplerinde de uygulanmalı.

Çeşitlilik genişlemeli

Çeşitlilik genişlemeli

Bu ayrıntılı şartlar, 2024 yılı itibariyle çekilen ve 2025 ve sonrasında aday olacak filmler için geçerli olacak. Akademi Başkanı David Rubin ve CEO'su Dawn Hudson yaptıkları ortak bir açıklamada, "Kameralarımızın diyaframı, hem sinema filmlerinin yaratılmasında hem de onlarla bağlantı kuran izleyicileri yansıtacak şekilde genişlemelidir" dedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ancak iki kez izleyerek anlaşılabilecek 10 beyin yakan film