Oscar Ödülleri'nde değişiklikler sürüyor

Hayatın her alanını etkileyen ve değiştiren corona virüs pandemisi Akademi Ödülleri'ni de (Oscar Ödülleri) etkiledi. Akademi, ödüllerle ilgili 2022 yılından itibaren geçerli olacak bazı değişiklikler yapmaya karar verdi.

13 Haziran 2020, Cumartesi 12:55 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Akademi, beklenenin aksine 2021’deki törenin tarihine dair bir açıklama yapmadı. Ancak dünkü toplantıdan, önümüzdeki yıllara yönelik önemli değişiklik kararları çıktı. Daha önce, 2020 yılına kadar Akademi üyeleri arasında kadınların ve beyaz olmayanların sayısını artırmak için kendisine hedef koyan Akademi, bu hedefe ulaşıldığını, hatta hedefin aşıldığını, Akademi’nin kapsayıcılığını artırdığını açıkladıç

Nisan ayından Oscar Ödülleri’nde ilk defa doğrudan dijital platformlarda yayınlanan filmlerin de değerlendirmeye alınmasına karar veren, ayrıca En İyi Ses Kurgusu ve En İyi Ses Miksajı tek bir kategoride birleştiren Akademi yeni kararlarını açıkladı. Adayların belirlenme sürecinde Akademi üyelerinin kullandığı oylara bağlı olarak sayıları 5 ile 10 arasında değişen En İyi Film adaylarının sayısı 10 olarak değiştirildi. Ancak bu değişikliğin 94. Akademi Ödülleri’nden itibaren uygulanacağı açıklandı.

Sadece kendi üyeleri içinde değil, tüm sinema sektöründe daha kapsayıcı bir alan yaratmak isteyen Akademi, bu amaç doğrultusunda Amerikan Yapımcılar Birliği (PGA) ile birlikte sektörün öncü isimlerinden oluşan bir komite oluşturdu. Akademi başkanı David Rubin tarafından seçilecek bu komite, Oscar için değerlendirmeye alınacak filmler belirlenirken kapsayıcılığı ve temsil çeşitliliğini de göz önüne alan yeni standartlar belirleyecek. 


Bütün bu değişiklikler 2022'deki törende uygulanmaya başlayacak. Akademi, 28 Şubat 2021'deki ödül töreninin tarihini ise şimdilik değiştirmedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Jennifer Lopez'in yeni projesi yolda