Oscar'ın en iyileri!

2019 Oscar Ödülleri görkemli bir törenle sahiplerini buldu. Ana kategorilerde ödül kazananlar arasında ilk kez aday olanlardan, kesin favori gözüyle bakılanlara, sürpriz ödüllerden hayal kırıklıklarına kadar her şey ve herkes vardı...

25 Şubat 2019, Pazartesi 09:05 Son Güncelleme:
A A

2019 yılının Oscar'ları yine çekişmeli bir mücadele sonrası sahiplerini buldu. Büyük oranda beklenen sonuçların alındığı gecede hayal kırıklığı yaşayan filmler ve oyuncular olduğu kadar ilk defa aday olup ödüle uzananlar ve ödüllerini çiftleyenler de vardı...

EN İYİ FİLM: GREEN BOOK

EN İYİ FİLM: GREEN BOOK

Bu senenin aslında belki de sürpriz sayılabilecek ödülü, herkesin gözü Roma filmindeyken, Green Book'a gitti. Amerika'da ırkçılığın en yoğun yaşandığı yıllarda siyahi bir müzisyen ile onun beyaz şoförü arasında yaşanan dostluğu perdeye taşıyan Green Book 5 dalda aday olduğu geceyi 3 ödül alarak başarıyla kapattı.

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO: GREEN BOOK

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO: GREEN BOOK

Green Book çok güçlü rakiplerle yarıştığı bu daldan da ödüller ayrılmayı başardı. Roma, The Favourite, First Reformed gibi adayların ödüle daha yakın durduğu düşünülürken orijinal senaryo ödülü de Green Book'a gitti. Bu arada filmin uyarlandığı gerçek hikayeden oldukça farklı olduğu söylentilerinden de bahsetmiş olalım. Hal böyleyken alınan senaryo ödülü bir miktar tartışma yarattı.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: MAHERSHALA ALİ (GREEN BOOK)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: MAHERSHALA ALİ (GREEN BOOK)

Bu ödül beklenen bir ödüldü ancak Richard E. Grant'in de Can You Ever Forgive Me? filmi ile ödülü kazanabileceği düşünülüyordu. Mahershala Ali bu ödüle Moonlight filmindeki rolüyle 2017'de de uzanmıştı. 45 yaşındaki Ali, kendi kuşağının en yetenekli oyuncularından biri ancak şöhreti ve başarıyı biraz geç bir yaşta elde etti.

EN İYİ ERKEK OYUNCU: RAMI MALEK (BOHEMIAN RHAPSODY)

EN İYİ ERKEK OYUNCU: RAMI MALEK (BOHEMIAN RHAPSODY)

Bu yılki ödüllerin en kıymetlilerinden biri elbette Rami Malek'in ödülü oldu. Efsanevi grup Queen'in efsanevi solisti Freddy Mercury'yi canlandırdığı Bohemian Rhapsody filmi en iyi film adaylığı da dahil olmak üzere birçok adaylık kazanmıştı.

Kendisi de Mısır'dan göçmüş bir ailenin çocuğu olan 38 yaşındaki oyuncu ilk kez aday olduğu Oscar'ı rahatça kucakladı. Rami Malek sinemadan çok bir televizyon dizisi olan Mr. Robot ile tanınıyordu.

Ödül konuşmasında duygusal anlar yaşayan Malek Queen grubu üyelerine teşekkür etti. Eşcinsel bir şarkıcının ömür boyu yaşadığı sıkıntılara rağmen kendinden ödün vermeden var olmasının çok önemli olduğunu, bohemian Rhapsody'nin de bu açıdan çok önemli bir film olduğunu vurgulayan Malek kendisi gibi göçmen bir ailenin çocuğu olan Freddy Mercury'yi canlandırmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Gecenin en duygusal anlarından biri de Rami Malek'in kız arkadaşını öperek sahneye çıkması ve ödül konuşmasının sonunda ona ettiği teşekkürdü. Lucy Boynton filmde Rami Malek ile birlikte rol almış ve Freddy Mercury'nin hayattaki en yakınlarından biri olan Mary Austin'in canlandırmıştı...

EN İYİ KADIN OYUNCU: OLIVIA COLMAN

EN İYİ KADIN OYUNCU: OLIVIA COLMAN

Olivia Colman The Favourite adlı filmle gecenin en hak edilmiş ödüllerinden birine kavuştu. İngiliz oyuncu The Favourite filmiyle En İyi Kadın Oyuncu ödülüne ilk adaylığıyla kavuştu.

Oldukça duygusal bir ödül konuşması yapan Colman birçok dizide başrol oynamış, aynı zamanda da sayısız Hollywood ve İngiliz filminde karakter oyunculuğu yapmış çok başarılı bir isim. 45 yaşındaki Oliva Colman The Lobster'dan sonra bir kez daha yönetmen Yorgos Lanthimos'la çalışmış ve bu kez ödüle kavuşmuş oldu...

EN İYİ YÖNETMEN: ALFONSO CUARON (ROMA)

EN İYİ YÖNETMEN: ALFONSO CUARON (ROMA)

Hepimizin nefeslerimizi tutup beklediğimiz ödül, beklediğimiz adaya gitti! Alfonso Cuaron bu yıl aldığı ödüller birlikte 4. Oscar'ına kavuşmuş oldu.

Cuaron ödülünü geçtiğimiz yılın en iyi yönetmeni seçilen bir diğer Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro'nun elinden aldı. Alejandro G. Iñárritu, Guillermo del Toro ve Alfonso Cuaron son 10 yılda aldıkları ödüllerle Oscar'a Meksika damgası vurmayı başaran 3 yönetmen olarak tarihe geçtiler....
EN İYİ YABANCI DİLDE FİLM: ROMA

EN İYİ YABANCI DİLDE FİLM: ROMA

Bu yılın şaşırtmayan ödüllerinden biri de bu dalda geldi. Meksikalı yönetmen Alfonso Cuaron'un kendi hayatından esinlenerek yazdığı ve yönettiği İspanyolca çekilen Roma filmi En İyi Yabancı Dile Film ödülüne de kavuştu. Üstelik Roma bir Netflix filmi olmasıyla da Oscar ödüllerinde çığır açmış oldu.

Siyah beyaz çekilen Roma Alfonso Cuaron'un büyüdüğü evde, kendisini büyüten dadısıyla yaşadıklarına bakarken bir yandan da ülkesi Meksika'nın 1970'li yılların başında geçtiği zorlu siyasi iklimi başarıyla resmediyor. Roma aynı zamanda duyarlı, hüzünlü ve umutlu bir kadın ve dayanışma filmi...

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: REGINA KING (IF BEALE STREET COULD TALK)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: REGINA KING (IF BEALE STREET COULD TALK)

Çekişmeli geçen bu kategoride ödüle Sokağın Dili Olsa filmindeki rolüyle Regina King uzandı. Otoritelerin de beklediği bu sonuç sürpriz olmadı. Bu Regina King'in ilk adaylığı ve kazandığı ilk Oscar oldu.

Regina King ve Mahershala Ali yardımcı oyuncu kategorilerindeki ödülleri alarak bu kategorideki siyahi oyuncu üstünlüğünü gösterdiler. Bu seçimler aynı zamanda ırkçılığın yeniden yükseldiği Trump Amerika'sında bir mesaj niteliği de taşıyor...

EN İYİ UYARLAMA SENARYO: BLACKKKLANSMAN

EN İYİ UYARLAMA SENARYO: BLACKKKLANSMAN

En iyi uyarlama senaryo ödülü yine ırkçılıkla ilgili ve ırkçılık karşıtı bir filme gitti. Efsane siyahi yönetmen Spike Lee yönettiği sayısız çok iyi filmden sonra ödüle nihayet senaryosunu da yazdığı BlackkKlansman filmiyle kavuştu.

Spike Lee 4 kez aday olduğu Oscar'a 5. kere de, bu kez yönetmen olarak değil senarist olarak uzandı. Spike Lee en iyi filmlerinden biri olan Do The Right Thing'i 1990'da çekmişti.

Spike Lee'yi anons eden bir diğer siyahi aktör Smauel L. Jackson zarfta arkadaşının adını görünce bir sevinç çığlığı attı. Spike Lee'nin de Jackson'a koşarak boynuna atlaması geceni en güzel görüntülerinden birini oluşturdu. Spike Lee konuşmasında Donald Trump'ı eleştirdi ve herkesi seçimlerde doğruyu yapmaya çağırdı...

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Baraj suyu çekilince eski yerleşim ortaya çıktı