Oscar'lık hikaye

Bir sinema makinisti ile bir çocuğun arasındaki ilişkiyi anlatan ve 1990’da ‘En İyi Yabancı Film’ Oscar’ını alan İtalyan yapımı ‘Cennet Sineması’ Adana’da gerçek oldu. 5 yaşından itibaren beyaz perdeye gönül veren, yıllarca sinemalarda makinistlik yapan Sabri Şenevi evini film müzesine dönüştürdü.

22 Şubat 2020, Cumartesi 09:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

62 yaşındaki Sabri Şenevi, sinema ile 5 yaşında tanışmış. Babasının götürdüğü yazlık sinemada izlediği ‘Tarzan’ filmiyle adeta büyülenmiş.

O yıllarda makinistlerin kestikleri film parçalarını ve attıkları afişleri çöpten toplayarak koleksiyonculuğa başlamış. 

17 yaşına geldiğinde gündüzleri baba mesleği olan tenekecilik, akşamları da sinemalarda gönüllü olarak makinistlik yapmış. Makinistliği 1990’lı yıllara kadar sürmüş. 

Makinistlik yaptığı yıllarda filmleri, afişleri toplamaya devam etmiş. 2011’de evinin zemin katını sinema evine dönüştürmeye karar vermiş. 

Koleksiyonundaki 4 film makinesi, 260 makara ve 25 bin dijital film ile 10 bin afişiyle 8 yılda müzesini oluşturmuş. 

Şimdi müzesine öğrenciler, sinema meraklıları, fotoğrafçılar geliyor. Sabri Şenevi makinist olarak filmi başlatıyor, sonra da seyircilere mısır, çay ve gazoz dağıtıyor. 

1988 yapımı olan Cennet Sineması (Cinema Paradiso), filmlere meraklı küçük Salvatore ile yaşlı makinist Alfredo’nun Sicilya’da geçen hikayesini anlatıyor.

Finalde Salvatore makiniste verdiği sözü tutar, kasabadan ayrılır ve İtalya’nın en ünlü yönetmeni olur.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Süper lüks yat 'Amadea' Bodrum'a demirledi