Osmaniye'de 2 bin 500 öğrenciye ilk yardım eğitimi verildi

Osmaniye'de 2 bin 500 öğrenciye ilk yardım eğitimi verildi

Osmaniye'de 2 bin 500 öğrenciye ilk yardım eğitimi verildi

31 Aralık 2019, Salı 10:06 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (ATT-DER) Başkanı Paramedik İlyas Yıldır, 'İlk Yardım Bilinçlendirme Programı' kapsamında bugüne kadar 2 bin 500 öğrenciye ilk yardım eğitimi verildiğini belirterek, projenin devam ettiğini söyledi. 
ATT-DER Başkanı İlyas Yıldır ve beraberindeki dernek üyesi sağlık görevlileri, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyaret etti. OGC Gökhan Erkmen Toplantı Salonu'nda, bilgilendirmelerde bulunan İlyas Yıldır, "Bizler Emine Bulut davasından çok etkilendik. Orada herkes telefonunu çıkartıp video çekeceği yerde bir kişi müdahalede bulunsa hayatı kurtulabilir miydi? Bence kurtulabilirdi. Bunun gibi yüzlerce olay yaşanmakta. Bu nedenle, bizler Osmaniye'yi ilk yardım konusunda bilinçlendirmeye karar verdik ve İlk Yardım Bilinçlendirme Programı'nı hayata geçirdik" dedi.
HEDEF, 3 BİN ÖĞRENCİYE ULAŞMAK
Kriter belirleyip, lise 10'uncu sınıfların tamamı ve her sokaktan 10 kişi olmak üzere kent genelinde bir bilinçlendirme çalışması başlattıklarını ifade eden Yıldır, "Bugün 19'uncu okumuzu bitirdik. Hedef kitlemiz merkez ilçemizde 3 bin öğrencimize ulaşmak. Bugün 2 bin 500 kişiye yönelik eğitimlerimizi tamamladık. Ardından ilçelerimizde devam edip son olarak ta sokaklara ineceğiz. Bizlere bu konuda ATT-DER olarak, İl Sağlık Müdürlüğümüz, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Muhtarlar Derneğimizle işbirliği yaptık. İl Sağlık Müdürlüğümüz ambulans ve ekipman desteği verdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz okullarda olan koordinasyonu sağlıyor ve aynı zamanda muhtarlar derneğimiz de halkımızı okullarımıza davet ederek eğitimlerimize devam ediyoruz. Bu çalışmamız Türkiye'de bir ilk. Projeyle alakalı bir çok il bizden bilgi aldılar ve diğer illerde de başlanılacak. İnşallah bu konuda başarılı oluruz. Bir olayda halkımız aslında ilk yardım konusunda bilinçsiz olduğu için müdahale edemiyor. Bizim üç temel konumuz var, temel yaşam desteği, solunum yolu tıkanıklıklarında ilk yardım ve yaralanmalarda ilk yardımdır. Bu konularda eğitimlerimizi veriyoruz. Şükürler olarak bu konuda da öğrencilerimizden vatandaşlarımızdan olumlu dönüşler alıyoruz ve buda bizleri mutlu etmektedir" diye konuştu.
OGC Başkanı İsrafil Avcı ise ziyaretleriyle önemli bilgilendirmelerde bulunan ATT-DER Başkanı İlyas Yıldır ve beraberindeki sağlık görevlilerine teşekkür ederek, başarılar diledi.

FOTOĞRAFLI

Sıradaki haber yükleniyor...
holder