Osmanlı Devleti padişahlarının burçları

Tarihe damgasını vurmuş Osmanlı padişahları arasında sizce en yaygın burç hangisi? İşte döneme adını altın harflerle yazdırmış tahtın sahibi olan padişahların burçları…

16 Haziran 2017, Cuma 09:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman

Osmanlı İmparatorluğu'nun onuncu padişahı ve 89. İslam halifesi Kanuni Sultan Süleyman'ın doğum tarihi 27 Nisan 1495'di. Kanuni Sultan Süleyman'ın burcu Boğa'ydı. Çalışkan ve hırslı bir kişiliğe sahipti. Hürrem Sultan’a olan büyük aşkıyla bilinir. Burç olarak da iyi bir aşık olduğu söylenebilir. Yaptığı işlerde aceleci davranmazdı. Geniş bir perspektife sahipti. Bu sebeple aldığı kararlarda çok düşünüp bir hareket eder ve aldığı kararları kolay kolay değiştirmezdi.

Sultan İbrahim

Sultan İbrahim

18. Osmanlı padişahı ve 97. İslam halifesi Sultan İbrahim'in doğum tarihi 05 Kasım 1616'ydı. Burcu akrep olan Sultan İbrahim deli olarak nam salsa da hayalperest ve maceracı bir kişiliğe sahipti. Çok zeki bir sultan olduğu da ileri sürülür ki bunun en büyük kanıtı IV. Murat’ ın emriyle infaz edilmesinden kurtulmasıdır.

III. Osman

III. Osman

1754-1757 yılları arasında hükümdarlık koltuğunda oturan III. Osman'ın doğum tarihi 02 Ocak 1699'du. Burcu Oğlak. Sert bir mizaca sahipti. Buna rağmen eli açıktı. Yardım etmeyi severdi. Çok sabırsız ve sinirliydi. Öyle ki sarayda kapısını açtığı anda kadınların hemen odalarına kaçtığı bile söyleniyor.

IV. Mehmet

IV. Mehmet

19. Osmanlı padişahı ve 98. İslam halifesi IV. Mehmet, 02 Ocak 1642 doğumluydu. Oğlak burcu olan IV. Mehmet, iyi bir avcıydı. Üstelik zarif bir kişiliğe sahipti. Edebi eserler de vermiştir. Diğer oğlak padişahlarından farkı onlardan daha dikkatli olması ve kolay kolay kararsızlığa düşmemesiydi. Viyana kuşatması buna bir örnektir.

I. Ahmet

I. Ahmet

14. Osmanlı padişahı, 93. İslâm halifesi I. Ahmet, 18 Nisan 1590 doğumluydu. Koç burcu olan I. Ahmet, yazdığı şiirlerle burcunun duygusal tarafını ortaya koyuyordu. Gayretli bir kişiliğe sahipti. Devlet işlerini kendi yapmayı severdi. Jüpiter’in de etkisinden dolayı sosyal sorumluluk yönü çok gelişmişti.

I. Mustafa

I. Mustafa

I. Mustafa, 15. Osmanlı padişahı ve 94. İslam halifesidir. 05 Haziran 1644 doğumlu olan I. Mustafa, İkizler burcunun etkisindeydi. Tatlı dili ile dikkat çekmiştir. Şairliği ve hattatlığı da vardır.

V. Mehmet (Reşad)

V. Mehmet (Reşad)

Osmanlı İmparatorluğu'nun 35. padişahı ve 114. İslam halifesi V. Mehmet (Reşad), Akrep burcuydu. 02 Kasım 1884 doğumlu olan V. Mehmet (Reşad), çok yardımsever bir kişiliğe sahipti. 

II. Ahmet

II. Ahmet

II. Ahmed  25 Şubat 1643 tarih doğumlu. 21. Osmanlı padişahı ve 100. İslam halifesi olan II. Ahmed, Balık burcu olan II. Ahmed, burcunun tüm özelliklerini taşıyordu.  İçine kapalıydı ve sürekli düşünceli bir ruh haline sahipti. Aşka aşık biriydi.  

III. Mehmet

III. Mehmet

Divan edebiyatındaki mahlasıyla Adli; III. Mehmet, 13. Osmanlı Padişahı ve 92. İslam halifesidir. 26 Mayıs 1566 doğumlu olan III. Mehmet'in burcu İkizlerdi. Tasavvuf ve bilim merakı dikkat çekicidir. Merkür’ ün etkisindeydi.

II. Mahmut

II. Mahmut

Osman Gazi ve Sultan İbrahim'den sonra Osmanlı hanedanının üçüncü ve son soy atası II. Mahmut, 20 Temmuz 1758 doğumluydu. Yengeç burcu olan II. Mahmut, diğer yengeçler gibi eskiye sadıktı. Eski eserlere ve değerlere önem verirdi. Duygusaldı. Sabırlı ve cesur bir şahsiyeti ihtiva ediyordu.

II. Abdülhamid

II. Abdülhamid

Osmanlı İmparatorluğu'nun 34. padişahı ve 113. İslam halifesi II. Abdülhamid, 21 Eylül 1843 doğumlu. Terazi burcu olan II. Abdülhamid, aklıyla ön plana çıkmıştır. Nitekim Bismark (Alman veliahtı) onun için şu sözleri sarf etmiştir:” 100 gram aklın 90`ı Abdülhamit`te, 5 gramı bende, 5 gramı da diğer siyasetçilerde.” Ayrıca sosyal kurumlara da önem verirdi.

I. Bayezit (Yıldırım Bayezit)

I. Bayezit (Yıldırım Bayezit)

03 Aralık 1447'de dünyaya gelen I. Bayezit Yay burcuydu. Cesareti ön plandaydı.Jüpiter’ den etkileniyordu. Nitekim dini duyguları da bu sebeple ön plandaydı.

Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim

Dokuzuncu Osmanlı padişahı ve 88. İslam halifesi Yavuz Sultan Selim, 10 Ekim 1470'te doğdu. Terazi burcu olan Yavuz Sultan Selim, sert bir mizaca sahipti. Kabalıktan hiç hoşlanmazdı. 

II. Selim

II. Selim

11. Osmanlı padişahı ve 90. İslam halifesi II. Selim, İkizler burcuydu. 28 Mayıs 1524'te doğan II. Selim, esprili bir şahsiyete sahipti. Çok zekiydi ve duyguları ön planda olmasına rağmen duygularının esiri değildi. Sürekli öğrenme yanlısıydı.

III. Murat

III. Murat

Divan edebiyatındaki mahlasıyla Muradi; 4 Temmuz 1546 doğumlu. Yengeç burcu olan III. Murat, hatıralara çok değer veren bir şahsiyete sahipti.

IV. Murat

IV. Murat

17. Osmanlı padişahı ve 96. İslam halifesi IV. Murat, 27 Temmuz 1612 doğumluydu. Aslan burcu olan IV. Murat, burcunun liderlik özelliklerini çok iyi yansıtırdı ve güçlü bir karaktere sahipti. Mükemmeliyetçi ve titizdi. 

Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet

Osmanlı İmparatorluğu'nun yedinci padişahı Fatih Sultan Mehmet, 19 Mart 1432 doğumlu. Koç burcu olan Fatih Sultan Mehmet, ağırkanlılığının yanı sıra sabırlıydı. Koç burcu ihtiraslı bir yapıya sahiptir ve Fatih Sultan Mehmet’te de bu özellik belirgindir.

II. (Genç) Osman

II. (Genç) Osman

Genç Osman, divan edebiyatındaki mahlasıyla Farisî, 3 Kasım 1604 doğumlu. Akrep burcu olan II. Osman, keskin ve etkileyici bakışlara sahipti. Zekası kıvrak ve şahsiyeti merhameti ihtiva ederdi. Akrep burcu da bunları içerir. Tarih onu II. Fatih olabilirdi ihtimali ile tanır. Ancak 1622 tarihinde boğdurularak infaz edilmiştir. O gün güneş tutulmasının yaşanması da ilginçtir.

VI. Mehmed (Vahdettin)

VI. Mehmed (Vahdettin)

Osmanlı İmparatorluğu'nun 36. ve son sultanı ve 115. İslam halifesi Vahdettin, 2 Şubat 1861 doğumlu. Kova burcu olan Vahdettin, çok kararsız bir yapıya sahipti. 

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 7 medeniyete ev sahipliği yapan Gölpazarı ilgi odağı oldu