"ÖSYM artık daha güvenli"

'ÖSYM artık daha güvenli'

ÖSYM Başkanı Ali Demir, ÖSYM'nin artık çok daha güvenli bir yapıya kavuştuğunu söyledi

15 Kasım 2011, Salı 23:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Demir, Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM, YÖK ve üniversitelerin 2012 yılı bütçelerinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kendisi hakkındaki soru ve eleştirileri Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in isteğiyle yanıtladı.

ÖSYM Başkanı Ali Demir, göreve geldiği Eylül 2010'da ÖSYM'nin, yönetmelikle yönetildiğini, yasal zemin bulunmadığını, 36 yıldır sözlü talimatlarla yönetildiğini anımsattı. Demir, göreve gelince hızla yasal zemin oluşturduklarını, yasa çıkarıldığını belirterek, bunun sadece teşkilat yasası değil, sınavlarda oluşabilecek her türlü haksızlığa karşı verilecek cezaları tanımlayan bir yasa olduğunu anlattı. Demir, bunun, dönüşümün başlangıcı olduğunu ifade etti.

Göreve geldiğinde kurum içinde soru hazırlama biriminin internete bağlı olduğunu, bilgi işlem birimindeki hareketlerin kayıtlarının tutulmadığını belirten Demir, öncelikle bu iki birimi kırmızı bölge ilan ettiklerini anlattı. Demir, buraya iletişim araçlarıyla girilmesini yasakladıklarını, soru hazırlama birimini internette kapattıklarını, tüm giriş çıkışları kontrol altına aldıklarını, fotokopi dahil tüm hareketleri kaydeden bir yapıya geçtiklerini anlattı.

Demir, bugün tüm adayların, ÖSYM'nin internet sitesine giriş çıkışlarının kayıt altına alındığını anımsatarak, ''Bu sayede tüm söylenenlere rağmen söylentilerin aksine ÖSYM artık çok daha güvenli yapıya kavuşmuştur'' dedi.

Sınav güvenliğine yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Demir, sınav güvenliğini, hak ve adaletin tesisi olarak değerlendirdiklerini söyledi.

40 MİLYONLUK TASARRUF


Demir, ÖSYM'deki personel giderlerindeki artışa ilişkin de açıklamalarda bulundu. Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

''2011'e kadar sınav görevlilerinin ücretleri, sınav ihalesi kapsamında yüklenici firma tarafından yapılıyordu. Bu devlete ciddi yük oluşturuyordu. 2011'de ilk kez ÖSYM bütçesinden ödedik, bu nedenle bütçemizde yüzde 68'lik artış oldu. Sınav ücretleri yönetmeliğiyle tüm sınav görevlilerinin ücretleri ÖSYM tarafından ödenecek. Bu sayede 2010'daki tasarrufumuz 40 milyon liradan fazla olmuştur. ÖSYM, 300 çalışanıyla 2011'de 849 bin 150 görevliye ücret ödemiştir. Bu sayı 2012'de KPSS, önlisans sınavı, özürlü memur sınavıyla beraber çok daha fazla olacaktır. ''

İSTİFAYA HAZIRIM

Demir, tüm iddia ve suçlamalara karşın 2011'de yapılan 40 sınavda, sınava giren 5 milyon 785 bin 790 adaydan hiçbirine haksız kazanım sağlanmadığını, bundan sonra da asla sağlanmayacağını bildirdi.

Bilim adamı olduğunu, sadece somut veriler üzerine çalıştığını ifade eden Demir, ''Göreve geldiğim süre içinde tek bir adaya dahil haksız kazanım sağlandığı somut verilerle ispatlanırsa, kimsenin şüphesi olmasın ki istifaya hazırım'' dedi.

(AA)

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dibeybe: Türkiye'nin kalıcı ateşkese yönelik desteğinden dolayı müteşekkiriz