ÖSYM hakkındaki o sürprizi açıkladı!

ÖSYM hakkındaki o sürprizi açıkladı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ÖSYM ile ilgili açıklayacağı sürprizi sonunda açıkladı: 'İsmi geçen kişiyi iyi bir yere yerleştirin' mektubu

10 Mayıs 2011, Salı 10:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

YGS soruşturmayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş’in “Soruşturmadan sürpriz sonuçlar çıkabilir” sözlerinin ardından, kendisinin bildiği de bir sürpriz olduğunu belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün bu sözlerini açıkladı.

Kılıçdaroğlu, sürprizinin ipucunu, önceki gün Show TV’de yayınlanan Siyaset Meydanı adlı programda verdi. Kılıçdaroğlu, “Savcı benim bildiğim bir sürprizi açıklarsa Türkiye için de çok önemli bir sürpriz açıklanmış olacak. Ama önce sayın savcı açıklasın. Ben yargıya müdahale etmeyeyim. Polis silinen bilgileri öğrendiğinde bazı maillere rastladı. Sürpriz o maillerle ilgili. Üniversiteye yerleştirmeyle ilgisi var” dedi.

SAVCILIK SUSKUN

Kılıçdaroğlu’nun, “Önce Savcı açıklasın” çağrısına karşın soruşturmayı yürüten savcılık makamından dün beklenen açıklama gelmedi. Hürriyet'in haberine göre, bu gelişme üzerine Kılıçdaroğlu, kendi sürprizinin detaylarını şöyle anlattı:

"Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndaki (YGS) şifre iddialarını araştıran polis, ÖSYM’nin bir bilgisayarında yaptığı incelemede, bu hükümet döneminde geçmiş yıllarda yapılan bir sınavda, bir adayla ilgili ‘İsmi geçen kişiyi iyi bir yere yerleştirin’ anlamına gelen, bir elektronik postanın izine rastlamış. Bu e-posta, geriye doğru inceleme sırasında, silinmiş bilgiler arasında bulunmuş."

YERLEŞTİRİLDİ Mİ?

"Posta doğrultusunda, hakkında talepte bulunulan kişi bir yere yerleştirildi mi yerleştirilmedi mi onu henüz bilmiyoruz. Ancak bu hükümet döneminde geçtiğimiz yıllarda yapılan ÖSYM sınavlarından biri kapsamında atılan bir posta bu. Oradan hareketle de ilginç verilere ulaşıldığı bilgisi geldi bana. Tabii ben de daha detaylı bir inceleme yapacağım. Yeni bilgilerin gelmesini bekliyorum. Benim konunun detaylandırılması halinde soruşturmayı yürüten savcı ve emniyet ekibine yönelik baskının artırılacağına dair şüphelerim var. Bu nedenle süreci daha dikkatli ve titiz yürütmek zorundayız, telefon dinlemeleri de malum. Dolayısıyla sabırlı bir şekilde yeni bilgilerin bana ulaşmasını bekliyorum."

HÜRRİYET
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 28 Şubat 2021 Şans Topu sonuçları