Otelde kadınlara özel kat "cinsiyet ayrımcı" bulundu

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 3 yıl önce açılan bir otelin, kadınlara özel kat uygulaması mahkeme kararına takıldı

26 Nisan 2014, Cumartesi 00:00
A A

Kopenhag'daki Bella Center Kongre ve Fuar Merkezi'nde, Mayıs 2011'de açılan 17 katlı bir otel, bazı kadın müşterilerin tercihlerini dikkate alarak, 20 odadan oluşan bir katını sadece kadınlara ayırmıştı.

Eşitlik ilkesine aykırı olduğu ve cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı iddiasıyla yapılan şikayet nedeniyle tartışma konusu olan uygulama, Eşitlik Kurulu'na taşınmıştı. Eşitlik Kurulu, 2 yıl önce, otelin ayrımcılık yaptığı kararına varmış ve uygulamadan vazgeçilmesini istemişti.

Kurulun daha önce sadece kadınlara satılan seyahatlere ve sadece kadınlara yönelik çalışan fitness salonlarına onay vermesini örnek gösteren otel yönetimi ise yanlış bir sonuca varıldığını belirterek, kadınlara özel kat uygulamasından vazgeçmemişti.

Bunun üzerine konu yargıya taşınırken Danimarka Bölge Mahkemesi Östre Landsret, bir katını sadece kadınlara ayıran otelin, eşitliğe aykırı davrandığını belirterek, uygulamanın yasal olmadığı kararına vardı.

Otel yönetiminin, Yüksek Mahkeme'ye temyizde bulunup bulunmayacağı konusunda henüz açıklama yapılmadı.

İngiltere, ABD, Kanada ve Singapur'da da benzer uygulamaları olan oteller bulunuyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.