Otistik ressam, sergilerden elde ettiği geliri öğrencilere harcıyor

İzmir'de kara kalem, sulu ve yağlı boya resimler yapan otistik Kızıldağ, ailesinin yaşadığı ekonomik sıkıntılara rağmen açtığı resim sergilerinden elde ettiği gelirlerle ihtiyaç sahibi öğrencilere destek oluyor

24 Ocak 2017, Salı 12:51
A A

İzmir'in Narlıdere ilçesinde yaşayan 24 yaşındaki otistik ressam Erkan Kızıldağ, ailesinin ekonomik sıkıntısına rağmen, tüm sergilerinde sattığı resimlerden elde ettigi geliri ihtiyaç sahibi öğrencilere harcıyor.

Daha önce açtığı 6 sergide kazandığı parayla çevresinde ve Adana'da eğitim gören maddi durumu iyi olmayan öğrencilere çeşitli kıyafetler gönderen Kızıldağ, 7. sergisinin geliriyle de "Karşıyaka'nın Filizleri" projesi kapsamında üniversite öğrencilerine burs verecek.

Evini resim atölyesine çeviren ve kara kalem, sulu, yağlı boya resimler yapan Erkan Kızıldağ, yaptığı açıklamada, resim yapmayı annesinden öğrendiğini, daha sonra ders aldığını, küçük yaşlardan itibaren bu sanatla uğraştığını anlattı.

Resim yaparken sevgi ve mutluluğu hissediyorum" diyen Kızıldağ, bugüne kadar 7 sergi açtığını, burada elde edilen geliri ise ihtiyaç sahibi öğrencilere harcamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.

Sergilerimde sanatseverlerle buluşup yaptığım resimlerin gelirlerinin ihtiyaç sahibi öğrencilere gitmesi bana huzur ve mutluluk veriyor. Sergiden kazandığım para ile Adana'da çocuklar üşümesin diye onlara palto ve ayakkabı aldım. Şimdi ise öğrencileri okutmak için burs vermek istedim. Öğrenci okutacağım. Onlarla bir araya gelince 'Yolunuz açık olsun, başarılı olan, atamızın yolunda olun' diyeceğim."

İstanbul'da bir sergi açmayı hedeflediğini dile getiren Kızıldağ, daha önce iki kez resmini yapıp gönderdiği sunucu Beyazıt Öztürk ile tanışmak istediğini aktardı.

BAZEN KARTONLARA RESİM YAPIYOR"

BAZEN KARTONLARA RESİM YAPIYOR"

Otizm hastası oğlunu topluma kazandırmak için yıllarca onunla beraber sergi, tiyatro ve konserlere giden 58 yaşındaki 2 çocuk annesi Hürcan Küçükkurt, oğlunun en büyük destekçisi oldu.

Oğlu Erkan'ın doğumdan kaynaklanan oksijen yetmezliği nedeniyle 6,5 yaşında konuşmaya başladığını belirten Küçükkurt, oğlunun güçlü hafızası sayesinde gördüğü herşeyi en ince ayrıntısına kadar tuvale döktüğünü, bu sayede hayata tutunup çok mutlu olduğunu ifade etti.

Oğlunun sergilerinden elde ettigi geliri ihtiyaç sahibi öğrencilere harcadığını anlatan annesi, sözlerine şunları söyledi:

Doğru olanı yapıyor benim oğlum. Onun kalbi, gönlü çok güzel. Harçlıklarını biriktirir. 'Oğlum boyamızı, tuvalimizi alalım' dediğimde 'Anne biliyor musun kartonlarla eşya taşıyorlar, biz onları keseriz, üzerine resim yaparız' diyor. Kesiyoruz ve yapıyoruz. Oğlum ile her zaman gurur duyuyorum. Sergi açıyor, resimleri satılıyor. Bu gelirle öğrencileri okutmak istediğini söyledi. Okuyanları görünce çok seviniyor ve mutlu oluyor. 'Onlar okuyup vatan millet için çalışmaları lazım. Bu vatan bizim, okuyup kazanacağız vatanı diyor.' Erkan, konuşmuyor, konuşmuyor, bir anda konuşuyor tam konuşuyor."

Yaşadıkları ekonomik sıkıntılardan dolayı oğlunu okutamadığını anlatan anne Küçükkurt, bundan sonra ihtiyaç sahibi öğrencilere destek olmayı amaçladıklarını kaydetti.

Sıradaki haber yükleniyor...