Otizm hakkında doğru bilinen yanlışlar

Otizm hakkında doğru bilinen yanlışlar

Otizm günümüzde çok konuşulan, ancak hakkında bilgi kirliliğinin fazla olduğu bir nörogelişimsel farklılık. Halk arasında yayılmış ancak bilimsel bir temeli olmayan bilgileri düzeltmek önemli. BuOtizm günümüzde çok konuşulan, ancak hakkında bilgi kirliliğinin fazla olduğu bir nörogelişimsel farklılık. Halk arasında yayılmış ancak bilimsel bir temeli olmayan bilgileri düzeltmek önemli. Bunlardan biri otizmli çocukların ya hepsinin dâhi ya da hepsinin zekâ düzeyinin düşük olduğu yanılgısı. nlardan biri otizmli çocukların ya hepsinin dâhi ya da hepsinin zekâ düzeyinin düşük olduğu yanılgısı. Uzman Psikolog Beste Uysal konu hakkında açıklamalarda bulundu.

23 Temmuz 2021, Cuma 14:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Otizm spektrumundaki tüm bireyler tıpkı tipik gelişen bireyler gibi biriciktir. Aralarında üstün yetenekleri olanlar olabildiği gibi farklı bilişsel alanlarda zayıflıkları olan bireyler de olabilir. Ikinci bir yanılgı da otizmin zamanla kendiliğinden geçeceğidir. 


Oysa otizm zamanla geçmez, aksine eğer erken yaşta tespit edilmezse çocuğun belirtilerinin günlük hayata yansımaları artarak problemlere yol açar. Ne kadar erken teşhis edilirse ve eğitime başlanırsa o kadar çok fayda sağlanır. Bir başka yanlış bilgi otizmli bireylerin hiç sosyalleşme ihtiyacının bulunmadığıdır. Spektrumdaki kişilerin iletişim kurma, sosyalleşme ve duyguları ifade etmekte zorluk yaşıyor olmaları, böyle bir istek ve ihtiyaçlarının hiç olmadığı anlamına gelmez. Bu yanlışları düzelterek otizm konusundaki farkındalığımızı arttırabilir ve daha kapsayıcı bir tutum sergileyebiliriz.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder