Otobüs durağına saldırı: 13 ölü

Otobüs durağına saldırı: 13 ölü

Ukrayna'nın doğusundaki Donetks'te bir ağır silah mermisinin otobüs durağına isabet etmesi sonucu ilk belirlemelere göre 13 kişi yaşamını yitirdi.

22 Ocak 2015, Perşembe 12:43 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ukrayna’nın doğusunda ayrılıkçıların kontrolündeki Donetsk’in İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada, ağır bir silahtan atılan merminin kentin Leninskaya ilçesindeki bir otobüs durağına isabet etmesi sonucu 13 kişinin yaşamını yitirdiği, en az 20 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Açıklamada, saldırı sonucu, bir tramvay, troleybüs ve bir dolmuşun hasar gördüğü, içinde bulunan yolculardan bir bölümünün de hayatını kaybettiği kaydedildi. Yaralıların çevredeki hastanelere kaldırıldığı ifade edildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Donetsk’teki otobüs durağına saldırının doğudaki ayrılıkçılar tarafından düzenlediğini bildirdi.Savunma Bakanlığının basın bürosundan yapılan açıklamada, Donetsk’teki otobüs durağına düzenlenen saldırının, ayrılıkçılar tarafından yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Otobüs durağına ve yolcu taşıtlarına yapılan saldırı, silahlı çatışmaların olmadığı taraftan geldi. Saldırıya uğrayan troleybüsün bulunduğu yer, hükümet güçlerinin konuşlandığı noktadan 15 kilometre uzakta. Bugüne kadar bu bölgede saldırı düzenlenmemişti."

Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin de "Rusya’yı terörü durdurmaya" çağırdı. Klimkin, sosyal paylaşım ağı üzerinden yaptığı açıklamada, "Donetsk’teki otobüs durağında meydana gelen trajedi hepimizin ortak acısıdır. Bu tür terör saldırılarında siviller ölüyor. Rusya’nın terörü durdurması lazım" ifadesini kullandı.

Öte yandan, doğudaki durumu izleyen AGİT Ukrayna Özel Gözlem Misyonu, olay yerine gözlemcilerini gönderdiğini duyurdu.

Donetsk’in merkezi semtlerinden birindeki otobüs durağına ağır silah mermisinin isabet etmesi sonucu 13 kişi ölmüş, 20’den fazla kişi yalanmıştı.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İsrail askerleri Batı Şeria’da bir Filistinliyi şehit etti