Otokar Avrupa'da şirket kuracak

Otokar Avrupa'da şirket kuracak

Belçika'nın Kortrijk kentindeki Busworld Otobüs Fuarı'nda iki dünya lansmanı gerçekleştiren Otokar, Avrupa'da bir şirket kuracak

19 Ekim 2009, Pazartesi 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İHRACAT KATLANACAK

Koç Holding şirketlerinden Otokar, Avrupa’da bir şirket kurup 13 ülkedeki operasyonunu bu şirket üzerinden yürütmeyi planlıyor. Fransa’da 7 metrelik otobüs sınıfında pazar lideri olduklarını belirten Otokar Başkanı Kudret Önen, Avrupa Birliği (AB) otobüs pazarındaki hedeflerimizi yakalamamız için burada bir şirket kurmamız şart. Avrupa’ya 400-500 adet olan otobüs ihracatımızı iki yıl içinde ikiye katlamak istiyoruz” dedi.

ÜRÜN GAMI TAMAMLANDI

2010’da İngiltere pazarına da gireceklerini söyleyen Önen, “Otokar askeri araçla otobüs üretimi dengesini iyi ayarlamış bir şirket. Askeri ve toplu taşıma balansını iyi ayarlayarak krizlerden büyüyerek çıktık. 1963’te Türkiye’de ilk otobüsü ürettik. Toplu taşımaya çok yatırım yaptık. 5.5 metreden 12 metre uzunluğa kadar otobüs üretiyoruz. 12 metreyle ürün gamını tamamladık. Körüklü otobüs üretimi planlarımız da var” diye konuştu.

İKİ DÜNYA LANSMANI YAPTI

Otokar, Belçika’nın Kortrijk kentindeki Busworld Otobüs Fuarı’na üçüncü kez katıldı. Fuarda iki dünya lansmanı gerçekleştirdiklerini dile getiren Önen, yeni araçları Kent otobüsü ve Centro minibüsünü Avrupa’ya tanıttıklarını söyledi. 2008 cirolarının 480 milyon lira olduğunu belirten Önen, Otokar ile cironun üçte birini ihracattan karşıladıklarını, Otokar’ın ihracatının 2009 sonunda yüzde 10 artacağını belirtti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Albayrak'tan Halkbank'a teşekkür