Otopsi yerine virtopsi!

Ölüm nedenini belirlemek için kullanılan otopsi, yakında yerini virtopsi adlı başka bir yönteme bırakabilir. Yöntemde otopsideki gibi kesip biçme yerine özel bir makine aracılığıyla kadavranın röntgeni çekiliyor

05 Ocak 2015, Pazartesi 10:30
A A

Bern Üniversitesi Etik Kurulu onayıyla Almanya’da 120 olayda kullanılan; ancakTürkiye’de henüz faaliyete geçmeyen virtopsi işleminde, özel bir makine aracılığıyla kadavranın röntgeni çekiliyor. HT gazeteden Bedirhan Özyiğit'in haberine göre, 3D yüzey tarama yöntemiyle kadavra üzerinde istenilen bulgular, dijital olarak kaydedilip analiz edilebiliyor. Bıçak kullanılmadığı için de cesetlerin vücut bütünlüğü bozulmuyor.

Adli Bilim Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ersin Karapazarlıoğlu, sistemin Türkiye’de de faaliyete geçmesiyle, dini ya da manevi nedenlerle otopsiye soğuk bakan pekçok insanın önyargılarının ortadan kalkacağını savundu. Karapazarlıoğlu, otopsiye göre virtopsinin avantajlarını şöyle sıraladı:

-Kadavrada tahribat oluşturmuyor.

-Üç boyutlu inceleme imkânı sunuyor.

-Adli delillere zarar vermiyor.

-Bulgular kaydedildiği için, kadavra gömüldükten sonra da inceleme imkânı veriyor.

-Mahkeme aşamasında, bulguların anlaşılmasını kolaylaştırıyor.

-Vücudun zor bölgelerinin otopsisi için alternatif ve ekstra yöntemler sunuyor

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.