Oturarak çalışanlara hemoroid uyarısı: Basur şikayetlerini azaltan 5 öneri

Evde sürekli oturarak çalışanlar için uyarılarda bulunan Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Sedat Ocak, "Corona virüs evde özellikle koltukta hareketsiz ve oturarak yapılan çalışma sistemi hemoroid (basur) oluşumunu da tetikleyen bir etken olarak görülüyor" dedi. Peki hemoroid şikayetlerini azaltmak için neler yapmalıyız? İşte hemoroidi azaltan 5 öneri.

08 Mayıs 2020, Cuma 13:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Büyük Anadolu Hastaneleri Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Sedat Ocak, korona virüs salgını sürecinde özellikle evde sürekli oturarak çalışanlara hemoroid uyarısında bulundu. Corona virüs salgınıyla birlikte bazı iş yerlerinin evden çalışma sistemine geçtiğini belirten Dr. Ocak, "Bu süreçte evde özellikle koltukta hareketsiz ve oturarak yapılan çalışma sistemi hemoroid oluşumunu da tetikleyen bir etken olarak görülüyor. Hemoroid hastalığı bütün herkeste bulunan hemoroid dokularının bağ dokusu ve damar genişlemesiyle beraber giden akıntı ağrı ve şişlik yakınmalarına sebep olan bir hastalıktır. Damar yastıkçılarından bahsediyoruz ancak bu yastıkçıkların değişik faktörler nedeniyle artık dışarı sarkması kanamaları olması genişlemesi nedeniyle ilerlemesi ile hastalık ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Homoroid tedavisi

Homoroid tedavisi

Özellikle bu süreçte kendilerine hemoroid ile ilgili sağlık sorunları için başvuruların yapıldığını dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Sedat Ocak, hemoroide erken evrede yakalamanın önemli olduğunu söyleyerek, "Çeşitli tedaviler var bunlar genellikle evrelerine göre yapıyoruz hafiften ağıra doğru 1'den 4'e kadar evreleme yapıyoruz. Hastanın mutlaka rektoskobi ile beraber iç ve dış hemoroidlerimizi ayırt etmemizi sağlıyor. Eğer erken 1. evredeyse bunlar genelde hafif tedavilerle önüne geçilebiliyor. Ancak 2 ve 3. evrelerdeyse artık cerrahi yöntemler gündeme geliyor bunlar içinde bantla boğma, infrared tedavisi (kırmızı ışıkla) ile müdahale etme ya da skleroterapi dediğimiz enjeksiyon yöntemler yapılabiliyor" şeklinde konuştu.


Hemeroidin tedavisi hakkında da bilgi veren Ocak, "3. aşama ve sonrasında ise cerrahi dışı yöntemlerde neo lazer yöntemi ile damarlar içine girilerek damarlar anal bölgenin tabanına bağlanıyor. İşlem sonrası kanama ve ağrı olmadan gündelik hayatına devam edebiliyor. Özellikle evde oturarak işini yapmaya çalışanlara tavsiyemiz küçük egzersizler yapmayı ve iş telaşından tuvalet ihtiyaçlarını ertelememelerini öneriyoruz. Daha detaylı bilgi içinde mutlaka uzman hekimlerine danışsınlar" ifadelerini kullandı.

Hemoroidi olanların dikkat etmesi gereken 5 şey

Hemoroidi olanların dikkat etmesi gereken 5 şey

Memorial Hastanesi Hemoroid hastalarının dikkat etmesi gereken 5 unsuru şöyle açıklıyor:

  • Hemoroid kaynaklı şikayetlerin etkisini azaltmak için beslenme tarzı değiştirilmeli. Zeytinyağlı yemekler ve lifli besinler tüketilmeli ve günde 2-3 litre su içilmelidir. Tuvalette uzun süre kalınmamalı.
  • Kırmızı et tüketimi mümkün olduğunca sınırlandırılmalı. Bunun yanında hamur işi, pilav ve makarna gibi karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler de azaltılmalı.
  • Dış hemoroid genelde uzun süre oturan ofis çalışanları ve uzun yol şoförlerinde görülüyor.Hemoroidin sağlık sorunu haline gelmemesi için mümkünse uzun süre oturmaktan kaçınmak önemli.
  • Kronik kabızlığı olanlar, gebeler ve aileden gelen genetik yatkınlığa sahip bireylerde hemoroid olma sıklığı yüksek. Bu gruptakilerin hastalık ortaya çıkmadan yaşam tarzlarını düzenli hale getirmeleri önem taşıyor.
  • Acı biber ve bazı baharatlar hemoroid sorunu olan bölgeyi tahriş eder. Acılı ve bol salçalı yiyecekler ile baharatların tüketilmemesi de basura iyi gelir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Covid-19 açısından sigarayla elektronik sigaranın farkı yok