Oxford Üniversitesi açıkladı: Antibiyotik yerine bal tüketin

Severek tükettiğimiz balın bir faydası daha ortaya çıktı. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada bir kaşık balın piyasadaki tüm antibiyotiklerden daha fazla etkili olduğu ortaya çıktı. Bal ayrıca antibiyotik direncini önlemeye de yardımcı olabilir.

23 Ağustos 2020, Pazar 13:52 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Boğaz ağrısı, öksürük ve vücut direncini artırmak için yüzyıllardır kullanılan balın etkisi bilimsel çalışmalarla da ortaya koyuldu. Birleşik Krallık’taki Oxford Üniversitesi tarafından yapılan çalışma, bir kaşık balın piyasada bulunan tüm antibiyotiklerden çok daha fazla faydalı olduğunu ortaya koydu.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, önceki 14 çalışmadan faydalanılarak yapılan araştırmada, balın üst solunum yolu hastalıklarına karşı antibiyotik, antihistamin ve ağrı kesicilerden ortalama olarak yüzde 36 daha fazla etkili olduğunu ortaya koydu. Buna ek olarak, balın iyileşme sürecini kimi durumlarda iki güne düşürdüğünü ve öksürüğü yüzde 50’i azalttığı belirtildi.

Bal antibiyotik direncini önleyebilir

Bal antibiyotik direncini önleyebilir

Öte yandan, araştırmacılar balın ucuz ve kolay erişilebilir olduğunu ve neredeyse hiçbir yan etkisinin bulunmadığını belirtti. Çalışmanın yazarları ayrıca, üst solunum yolu hastalıkları için bal kullanmanın, aşırı antibiyotik tüketimini azaltabileceğini ve bu durumun da antimikrobiyal direnç krizi (yoğun abtibiyotik kullanımı nedeniyle virüs ve bakterilerin gelişerek ilaçlara direnç göstermesi) sorununu çözebileceğini açıkladı.


Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Köpek kisti ölüme kadar götürebilir: Karaciğerde köpek kisti belirtileri ve tedavisi