Oya Aydoğan kimdir?

Aort damarı yırtılan ve kaldırıldığı hastanede 12 saat süren ameliyat sonrası tedavisi yoğun bakımda uyutularak devam eden Oya Aydoğan hayatını kaybetti

15 Mayıs 2016, Pazar 10:07 Son Güncelleme:
A A

Aort damarı yırtılan ve kaldırıldığı hastanede 12 saat süren ameliyat sonrası tedavisi yoğun bakımda uyutularak devam eden Oya Aydoğan hayatını kaybetti.

Sevenlerinin ve sinema dünyasının başı sağolsun. Biz de duayen oyuncunun yaşamını sizin için derledik:

Oya Aydoğan, 10 Şubat 1957 yılında Erzincan'da dünyaya gelir.

çocukluğu Beyoğlu'nda ailesiyle birlikte geçen Aydoğan'ın Ayhan adında bir abisi vardır. Ortaokulu İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunan Fransız kız ortaokulu Ste. Pulchérie'de okuyan oyuncu, Lise öğrenimini de yine Beyoğlu'nda tamamlar. Aydoğan, öğrencilik yıllarını Yeşilçam artistlerini seyrederek geçirir.

Küçük yaşlarından beri oyuncu olmayı aklına koyan Aydoğan, bunun için önüne çıkan fırsatları da değerlendirmeye başlar.

"Gençlik yıllarının Beyoğlu'nda geçmesi sebebiyle sık sık Yeşilçam artistleriyle karşılaştığını belirten Aydoğan bir röportajında o yılları şöyle anlatır: "Yeşilçam Sokağı'na giden yol bizim okulun oradan geçerdi. Kadir İnanır'dan Cüneyt Arkın'a kadar bütün artistleri okul yolunda görüp heyecanlanırdık. Gittiğim her yer yıldız kaynıyordu."

"Aydoğan'ın o yıllarda bu isteğine babası karşı çıkar. ünlü oyuncu o günleri şöyle anlatır: "Babam kıyameti koparıyordu. üstelik tek kızdığı bu artist olma sevdam da değildi... "

""Mahallede kızlarla otururken görse bile beni yukarı çağırır, sonra da döverdi. Bir de o yetmezmiş gibi abim de çok sinirliydi. Allah'tan sonra yurtdışına okumaya gitti de kurtuldum. Ama asıl özgürlüğüme abim ve dayılarım evden ayrıldığında kavuştum."

"Ve sinemaya 1972 yılında "Kabadayılar Kralı" filmi ile adım atar.

1975 yılında Alev Gün adıyla bir güzellik yarışmasına katılır. 1976 yılında Ses Dergisi'nin düzenlediği 8. Sinema Artisti Yarışması'nda birinci olur.

"Oya Aydoğan, İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Kemal Sunal gibi sanatçılarla filmler çevirmiştir. Oya Aydoğan'ın 1978 yılında rol aldığı "Neşeli Günler" filmindeki Zeynep karakteriyle hafızalarda yer edinir.

80'li yıllarda bir süre şarkıcılık da yapar.

1978 yılında Haluk Ulusoy ile evlenir ve 4 gün sonra 1979 yılında boşanır. Daha sonra Bursalı gazinocu Tamer Taylan ile birlikte yaşamış fakat evlenmemişlerdir.

Latif Demirbağ ile 1988 yılında yapmış olduğu evliliğinden Gurur Aydoğdu (d.1989) adında bir oğlu olmuştur.

Daha sonrasında Latif Demirbağ ile 1989 yılında boşanmıştır.

"2015 yılında "Aşk Nerede" romantik komedi türündeki sinema filminde başrollerinde Ayça Erturan ve Faik Ergin ile rol almıştır.

Filmde ayrıca Eylül öztürk, Oya Aydoğan, Kadir çöpdemir, Doğancan özadlı, Mustafa Şen, Leyla üner Ermaya, Selahattin Taşdöğen, Kemal öğün ve Gönül Dostu Şener isimli oyuncular yer alıyor.

Aydoğan'ın hayatından bazı kareler

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 5 dakikada magazin turu (24 Ocak 2020)