OYAK'ın halka açılma planı yok

OYAK Otomotiv ve Çimento Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar, 2011 yılında yeni bir şirketlerini halka açmayı planlamadıklarını bildirdi.

11 Ocak 2011, Salı 14:42
A A
OYAK'ın halka açılma planı yok

Mardin, Ünye, Bolu, Adana ve Aslan Çimento’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) ayrı ayrı gönderilen açıklamada, şirketin yönetim kurulu başkanı Çağlar’ın, bir haber ajansı ile yaptığı röportajda verdiği bilgilere değinildi.

Buna göre Çağlar, OYAK Çimento Grubu olarak 2010 yılını 7,8 milyon ton klinker üretimi ile tamamladıklarını ve geçen yıl basın toplantısında verdikleri hedef olan yüzde 90’ın üzerinde kapasite kullanım oranına ulaştıklarını kaydetti.

2010 yılındaki en büyük hedeflerinden birinin, makine verimliliğini artırmak ve ana ekipmanları olan döner fırında duruş süresini minimuma indirmek olduğunu anımsatan Çağlar, çalışmaları sonucunda, arıza duruşlarını ciddi biçimde düşürerek kapasite kullanım oranlarını yukarı çektiklerini bildirdi.
Çağlar, ortalamaları yüzde 90’ın üzerinde olmakla birlikte iki şirketlerinde yüzde 100’ün üzerine çıktıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"2010 yılında çimento satışlarımız 10 milyon tonu, toplam ciromuz 1 milyar lirayı aştı. Bu rakamın içinde hazır beton satışlarımız veya başka faaliyetlerden elde edilen gelirler bulunmamaktadır, yani ana faaliyet konumuz olan çimento ve klinker üretim ve satışından bu ciroyu elde ettik. Yine 2010 başındaki basın toplantımızda, Aslan Çimento’nun aramıza katılması ile satış tonajımızı ve ciromuzu en az yüzde 25 artıracağımızı söylemiştik. Her iki rakamda da yüzde 30’un üzerine çıktık. 2011 yılında sektörün yine yüzde 5’den az olmamak üzere büyüyeceğini varsayıyor, planlarımızı buna göre yapıyoruz."

-"SATIŞLARIN 4’TE 1’İ YAKIN VE KARLI YURTDIŞI PAZARLARA"-

Ana hedeflerinin çimento şirketlerinin rekorlar kırdığı 2007-2008 yıllarına ulaşmak olduğunu ve bunun için çabalarını sürdürdüklerini vurgulayan Çağlar, 2010 yılında satışlarının dörtte birine yaklaşan bir kısmını yakın ve karlı yurtdışı pazarlara yönlendirdiklerini söyledi.

Çimento gibi yükte ağır, pahada hafif bir malın yurtdışına ve özellikle uzak mesafelere gönderilmesinin pek karlı bir faaliyet olmadığını, lokal bir mal ürettiklerini ve mümkün mertebe yurtiçinde tutmaya çalıştıklarını anlatan Çağlar, "2011’de Türkiye’nin çimento ihracatının yine 15 milyon tonun üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Bizim ihracatımızın toplam satışlarımıza oranının yüzde 20’nin biraz üzerinde seyretmesi muhtemeldir. 2011 yılında OYAK Çimento Grubu olarak 50 milyon lira mertebesinde verimlilik artırıcı ve sürdürülebilirliği sağlayıcı yatırım öngörüyoruz" diye konuştu.

Çağlar, son dönemde en büyük yatırımlarını, katkılı çimentoyu artırmak için yaptıklarını belirterek, Adana ve Bolu Çimento olarak cüruf ve cüruflu çimento üretecek iki tesis kurduklarını ve 130 milyon liraya yakın harcama yaptıklarını dile getirdi. Çağlar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"2011 yılında yeni bir şirketimizi halka açmak gibi bir planımız bulunmuyor. Adana, Bolu, Ünye ve Aslan Çimento’nun OYAK Beton ve bazı diğer şirketlerin hisselerini almalarının sebebi kendi sektörlerinin dışına da biraz yatırım yapmak ve faaliyet karları dışında hissedar oldukları şirketlerden temettü geliri elde ederek gelirlerini artırmaktır. Prensip olarak, bireysel yatırımcının bir şirketi beğenip ona ortak olmasından, yani hisse senetlerini satın almasından bir farkı yoktur. Yurtiçinde ve dışında satın almalar ile ilgili uzun zamandır çeşitli talepler bizlere ulaşıyor. Herkes ile görüşüyor, her teklifi değerlendiriyoruz. Hali hazırda Türkiye’nin yakın çevresinde baktığımız bazı tesisler var, çalışmalarımız sonuca doğru gidecek olursa bunu mutlaka yatırımcılarımızla paylaşırız."

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.