Öyle yağdı ki 2010'da ancak açılır

Öyle yağdı ki 2010'da ancak açılır

Van'ın Bahçesaray ilçesi'nin yolu kardan dolayı kapandı. Yolun 2010 mayıs ayı sonuna kadar kapalı kalacağı belirtildi

03 Kasım 2009, Salı 10:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hava sıcaklıklarının düşmesi sonucu Van'da etkili olan kar ve yağmur hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Dün yağmurdan derelerin taşmasıyla il merkezinde su baskınları yaşanırken, Van'ın Bahçesaray İlçesi'nin yolu da kardan dolayı kapandı. Yoğun kar yağışı ve tipi yüzünden karayolları ekipleri Bahçesaray yolunda çalışma yapamezken, yolun 2010 mayıs ayı sonuna kadar kapalı kalacağı belirtildi.

HAZIRLIKSIZ YAKALANDILAR
Türkiye'nin büyük kesiminde etkili olan soğuk ve yağışlı hava Van'da da su baskınlarına ve yolların kapanmasına neden oldu. Şehir merkezinde derelerin taşması sonucu bazı bölgelerde su baskınları yaşanırken, kar yağışı Van-Bahçesaray yolunu trafiğe kapattı. Birçok vatandaş kar ve yağmura hazırlıksız yakalanırken, etkili olan yoğun kar ve tipi Van'ın Bahçesaray İlçesi'nin Yukarı Narlıca Köyü ile 2 bin 985 rakımlı Karabet Geçidi bölgesini ulaşıma kapattı. İş makinelerinin bile kar altında kaldığı Karabet Geçidi bölgesinde çobanlar koyunlarını alarak köylere indi. 

KAR KALINLIĞI 2 METRE
Kar kalınlığının yer yer 2 metreye ulaştığını belirten Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, bölgede kar çalışması yapmanın riskli olduğunu, bu durumda yol açma çalışmasının yapılmayacağını söyledi. Havaların böyle gitmesi halinde de yolun 2010 Mayıs ayında yeniden ulaşıma açılabileceğine dikkat çeken yetkililer, Bahçesaray İlçesi'ne de ulaşım kış boyunca Bitlis'in Hizan İlçesi üzerinden sağlanacağını söyledi.

KARADENİZ'İN YÜKSEKLERİ KARLA KAPLANDI

Bu arada, Doğu Karadeniz'in yüksek kesiminde önceki gece başlayan kar yağışı etkisini artarak sürdürüyor. Kar kalınlığı Ovit geçidinde 50 santimetreyi aştı, Gümüşhane'de 100'e yakın köy yolu ulaşıma kapandı.

Kar yağışı Gümüşhane ve Bayburt il merkezleri ile bölgenin yüksek kesiminde devam ediyor. Kar kalınlığı Bayburt'ta 1, Gümüşhane'de 5, Trabzon'u Gümüşhane'ye bağlayan 2000 rakamlı Zigana geçidinde 30, Rize-Erzurum arasındaki 2 bin 600 rakımlı Ovit geçidinde ise  50 santimetreyi aştı. Gümüşhane'de 100'e yakın köy yolu da ulaşıma kapandı. Giresun'un 2 bin 200 rakımlı Eğribel geçidinde ise kar kalınlığının 30 santimetreyi bulduğu ancak yolun ulaşıma açık olduğu bildirildi.

Bu arada Ovit geçidinde aşırı tipi nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor. Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle çok zorunlu hallerin dışında geçidin kullanılmaması istendi, yolun her an ulaşıma kapanabileceği belirtildi.

METEOROLOJİK UYARI
Yurdun Doğu bölgeleri ile Batı kıyılarında kuvvetli yağış bekleniyor. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan "meteorolojik uyarı"da, Doğu bölgeleri ile akşam saatlerinden itibaren Batı kıyılarında görülecek yağışların Siirt, Bingöl, Muş, Bitlis, Batman, Mardin, Şırnak, Hakkari, Tunceli, Erzincan, Gümüşhane, Bayburt ile gece saatlerinden itibaren lodosla birlikte İzmir, Çanakkale, Aydın, Muğla, Edirne, Balıkesir’in Edremit, Ayvalık ve Burhaniye ilçeleri ile Antalya’nın Kaş, Kalkan, Kale, Finike, Kumluca ve Kemer ilçelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor. Uyarıda, "su baskını, ani sel, yıldırım, çatı uçması, ağaç veya direklerin devrilmesi, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi" gibi risklere karşı dikkatli olunması istendi.

DHA / AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İçişleri duyurdu: 5 örgüt mensubu güvenlik güçlerine teslim oldu