Oyun oynayan çocuklar daha çabuk gelişiyor

Oyun oynayan çocuklar daha çabuk gelişiyor

Çocukların ilkokul öncesinde yaşamı oyun yoluyla tanıdığına ve oyun oynayan çocukların daha çabuk geliştiğini belirten İEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Hakan Yıldız, "Çocuğa oyun oynayacağı yer, zaman ve fırsatı tanımalı. Onların oynadıkları oyunlara saygı göstermeli, mümkün olduğunca oyunlarına katılmalı" dedi

18 Kasım 2017, Cumartesi 19:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Hakan Yıldız, çocuğun oyun oynarken öğrendiğini vurgulayarak "Onun için en iyi öğrenme yolu birebir etkileşim içinde oynadığı oyunlardır. Oyun, çocuk için ciddi bir iştir. Onun hayal dünyasının ve yaşamak istediklerinin aynasıdır. Çocukların gelecekte motivasyonu yüksek, girişken, bağımsız düşünüp bağımsız hareket edebilen bireyler olabilmelerine yönelik ortamı hazırlıyor" diye konuştu.

DAHA SAĞLIKLI OLUYORLAR

Oyunun çocuğun eğlenmesinde ve eğitiminde olduğu kadar onun gelişiminde de önemli rol oynadığını aktaran Hakan Yıldız, oyun oynayan çocukların daha sağlıklı ve çabuk geliştiğini söyledi. Hakan Yıldız, oyunun çocuklar için önemini şu şekilde sıraladı:
 
"Çocuğun; sosyal, psikolojik, fiziksel, dil, zekâ gelişimi gibi tüm gelişim alanlarına etkisi olan oyun, çocuğun bedenini tanımasını da sağlar. Oyun sırasında çocuğun bedeninin tamamı hareket eder. Özellikle hareketli oyunlarda kalp atışı, kan dolaşım hızı ve solunum normalin üzerine çıkar bu sayede kana bol oksijen geçer. Vücut oyunda terler böylece bedendeki zehirli atıklar dışarı atılır. Oyun yoluyla çocuğun hareketlerini kontrol altına alma becerisi gelişir. Dikkat süresi uzar."

'OYUNU CİDDİYE ALAN ANNE-BABA KAZANIR'

Oyunun çocuğun boş zamanlarını doldurma aracı olarak görülmemesi gerektiğini kaydeden Hakan Yıldız, pek çok kuralın oyun sırasında kolayca öğretildiğini de ifade etti. Günümüzde sokak oyunlarının neredeyse ortadan kalktığını, çocukların zamanlarının çoğunun hırslı anne babalar tarafından çeşitli kurslarla doldurulduğunu belirten Hakan Yıldız, ailelere önerilerde bulundu:

"Ebeveynler; çocuğun gelişiminde önemli bir yeri olan oyun, oyuncak, oyun zamanı ve ortamına gereken önemi vermeli. Çocuğa oyun oynayacağı yer, zaman ve fırsatı tanımalıdır. Onların oynadıkları oyunlara saygı göstermeli, mümkün olduğunca oyunlarına katılmalı. Büyükler de çocuklarla birlikte oyun oynarken oyunu ciddiye almalı." 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Pandeminin gölgesinde erken kayıt