Oyuncak sıvısını içip zehirlendiler

3 çocuk, izinsiz ve ruhsatsız satılan, hatta patlayıcı özelliği bulunan oyuncağın içindeki sıvıyı içip zehirlendi

15 Ekim 2009, Perşembe 14:44
A A

Kastamonu’nda üç çocuk, oyuncağın içindeki sıvıyı içinde zehirlendi. Çocukların zehirlenmesine yol açan, ruhsatsız ve izinsiz satıldığı belirlenen Çin malı oyuncaklar, toplatıldı. 

Kastamonu merkez Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde Ceyhun Demirci (8), İbrahim Kayıkçı (8) ve Veysel Ünal (3), bakkaldan aldıkları ve patlayıcı özelliği bulunan Çin malı oyuncağın içindeki sıvıyı içerek zehirlendi. Çocuklar, hayati tehlike kaydıyla Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine sevk edildi. Olayın ardından İl Sağlık Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon, geniş çaplı bir araştırma başlattı. Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Köyişleri bakanlıklarına da bilgi veren komisyon, yaptığı araştırma sonunda, söz konusu oyuncağın izinsiz ve ruhsatsız olarak satıldığını belirleyerek, toplatılmasına karar verdi. 

"PATLAYICI ÖZELLİĞİ VAR"
Konuyla ilgili olarak AA muhabirine açıklama yapan Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr. Yusuf Öztürk, oyuncağın iş yerlerinden toplatıldığını belirterek, şunları söyledi: "Ruhsatsız ve izinsiz olarak satışı yapılan bu tür ucuz Çin malları, vatandaşlarımızın ve özellikle de küçük yaştaki çocuklarımızın sağlığını tehdit ediyor. Üç küçük çocuğun zehirlenmesiyle birlikte ortaya çıkan bu olay sonrası Tarım İl Müdürlüğü ve kendi müdürlüğümüz tarafından oluşturulan komisyon, çalışmalarını tüm hızıyla sürdürüyor. Çocukların zehirlenmesine neden olan oyuncakları ekiplerimiz topladılar. Türkiye’nin birçok ilinde izinsiz ve ruhsatsız olarak satılan ve halk sağlığını tehdit eden bu tür oyuncaklardan tüm vatandaşlarımızın uzak durmasını ve çocuklarını da uzak tutmalarını istiyoruz. Oyuncağın içindeki sıvıyı içip zehirlenen ve Ankara’ya sevk edilen üç çocuğumuz da gayet sağlıklı bir şekilde taburcu olmuş ve evlerine dönmüştür." 

MEYVE KOKULU PATLAMA
Toplatılan oyuncağın içinde birbirine bitişik iki torba ve torbalarda da ayrı ayrı yüzde 70 sodyum bi karbonat ve yüzde 30 sitrik asit bileşikleri bulunduğunu ifade eden Öztürk, "Normalde paket bastırılarak sıkıştırıldığında, iki sıvı birbirine karışıyor ve meyve kokulu bir patlama oluyor. Söz konusu çocuklar ise içindeki sıvıyı içmişler" dedi. 

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.