Oyuncu Selim Bayraktar Saddam'ın elinden zor kaçmış!

Herkes onu 'Sümbül Ağa' ya da 'Edip Hoca' olarak tanıdı... Oyuncu Selim Bayraktar'ın hikayesi başlı başına bir film: Saddam'ın muhafız alayına seçilmiş!

20 Eylül 2018, Perşembe 17:20 Son Güncelleme: 21 Eylül 2018, Cuma 07:20
A A

Selim Bayraktar'ın kurşuna dizilme pahasına Saddam Hüseyin'den kaçtığını biliyor musunuz?

Köyceğizli babası Kerkük'teki bir petrol şirketinde çalışmak için Irak'a yerleşerek bir Türkmen ile evlenir. Ve 1975'te Selim Bayraktar dünyaya gelir.


Çocukluk yılları 8 yıl süren Irak-İran Savaşı'na denk gelir. Bayraktar Ailesi, savaştan etkilenmeden yaşamını Irak'ta sürdürünce Türkiye'ye dönmeye gerek duymaz.

Ne var ki Selim Bayraktar, 13 yaşına geldiğinde büyük bir kriz yaşanır.

Savaştan dolayı asker sayısının azalması nedeniyle Irak Ordusu, çocukları da askere almaya başlar.

Bir gün Saddam Hüseyin, Selim Bayraktar'ın okulunu ziyarete gider ve orada 'Senden iyi asker olur' diyerek başlarını okşadığı öğrenciler arasında Bayraktar da vardır.

Selim Bayraktar'ın Cumhuriyet muhafızı olmasını istemeyen annesiyle babasına oğullarını askere göndermesi için baskı uygulanır. Geriye tek bir çare kalmıştır. Kaçmak...

Ne var ki savaş döneminde ülkeyi terk etmek öyle kolay değildir. Saddam Hüseyin, sınırları kapamış, kaçanların kurşuna dizilmeleri emrini vermiştir.Yakalanırlarsa kurşuna dizileceklerdi. Bayraktar Ailesi, yine de bu büyük riski göze alıp at sırtında dağları aşarak Türkiye sınırları içine girerek yeni bir yaşama başlar. 


Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.