Öz saygınızı korumanıza yardımcı olacak 5 alışkanlık

Öz saygı, insanın kendisini küçültmesini, diğer insanlardan daha aşağıda görmesini engelleyen bir özellik. Öz saygısı olan insanlar her zaman kendine güvenen ve sosyal ilişkileri yüksek olan insanlardır. Dengeli ve yaptıklarından hoşnutluk duyan insanlardır. Öz saygıyı kazanmanın ve korumanın yolları belli başlı alışkanlıklara sahip olmaktan geçiyor. O halde öz saygınızı korumanıza yardımcı olacak 5 alışkanlık için sizi şöyle alalım...

17 Ekim 2020, Cumartesi 13:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Kendinizi sevin ve saygı duyun

1- Kendinizi sevin ve saygı duyun

Kendinize duyduğunuz saygı, öz saygının birinci adımıdır. Bunun için ihtiyaçlarınızı ve değerlerinizi tanıyın ve onları karşılayın. Her zaman başkalarının ihtiyaçlarına öncelik veremeyiz. Kendimizi nasıl mutlu edeceğimizi bilmiyorsak başkalarını da mutlu edemeyiz.

2- Kendinizi olduğu gibi kabul edin

2- Kendinizi olduğu gibi kabul edin

Hayatınızı iyi bir şekilde yaşamak istiyorsanız kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeniz gerekiyor. Bunu yapmazsanız kendinizi yalan bir hayatın içinde bulabilirsiniz. Ya da hiç istemediğiniz hayat şartlarında.

3- Hatalarınızı görün

3- Hatalarınızı görün

Hatalarınızdan kaçmayın ve onlarla yüzleşin. Aksi halde tüm hayatınızı bahanelere sığınarak geçirmek zorunda kalırsınız. Bu da öz saygınızı kaybetmenize neden olur.

4- Özeleştiri konusunda dikkatli olun

4- Özeleştiri konusunda dikkatli olun

Evet, özeleştiri iyidir ancak dozunda yapıldığı takdirde! Yani kendinizi yerin dibine sokarak kendi bacağınıza sıkmayın. Kendine kötü davranan insana herkes kötü davranır.

5- Kimseden onay beklemeyin

5- Kimseden onay beklemeyin

Öncelikle herkesin hayatı kendine! En çok yapılan hatalardan biri başkalarının onayını almaya çalışmak. Bu durum derinde yatan bir öz güven eksikliğinin belirtisidir. Sizin için neyin en iyi olacağını siz bilirsiniz.

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Anksiyeteye neden olan 8 alışkanlık