Özal'ın villası olduğunu nasıl anladılar?

Semra Özal'ın villasını soymaktan yakalanan zanlılar, villayı resimlerden tanımış...

25 Ekim 2009, Pazar 14:55
A A

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal'ın Sarıyer'deki villasına 3 Ekim 2009 tarihinde girerek hırsızlık yaptıkları ileri sürülen 11 kişinin Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki sorgu işlemleri tamamlandı. Zanlıların çalmış olduğu 500 bin TL değerindeki 265 ziynet eşyası ile 8 ayrı değerli marka dün Semra Semra Özal'a teslim edildi.

OLAY YERİNDE GÖRÜLEN OTOMOBİL YAKALATTI

Hırsızlık olayının ardından harekete Hırsızlık Büro Amirliği Ekipleri, villada elde edilen hırsızlara ait parmak izi bulgularında hırsızları tespite çalıştı. Ancak bulunan parmak izinin karşılığı arşivde bulunamadı. Ekipler, villanın bulunduğu yere yakın bütün güvenlik kamera görüntülerini inceledi. Görüntülerden birinde görülen 34 EU 1318 plakalı otomobil şüpheli bulunarak araştırıldı. Ardından otomobilin bulunduğu Yenibosna'daki adrese baskın yapılarak çetenin lideri olduğu ileri sürülen Metin S. iki arkadaşıyla birlikte gözaltına alındı. Ardından İstanbul'da Bahçelievler, Küçükçekmece, Bağcılar, Fatih'deki adresler ile Şanlıurfa ve Çanakkale'de gerçekleştirilen operasyonlarda 8 kişi daha gözaltına alındı. Çalınan Ziynet eşyalarının 257 parçası Metin S.'nin sakladığı yeri göstermesiyle Şanlıurfa Ceylanpınar'da bir evin bahçesinde kartona sarılı halde gömülü bulundu. Altından oluşan 8 parçası ise zanlıların deforme ederek hurda haline getirdikten sonra sattıkları Fatih'teki bir kuyumcuda bulunarak el konuldu.

13 AYRI SUÇA KARIŞMILAR

Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirilerek sorgulaması yapılan 11 zanlı suçlarını itiraf ederek hırsızlık ve ardından gelişen olayları ayrıntısıyla anlattı. Zanlıların 13 ayrı hırsızlık, uyuşturucu, sahtecilik suç olayına karıştıkları tespit edildi. Zanlıların daha önceden de benzer suçlardan sabıkaları olduğu belirlendi.

"DUVARDAKİ RESİMLERDEN ANLADIK"

Çete lideri Metin S. ifadesinde, "Gece saat 3 sıralarında, hırsızlıklarda bize şoförlük yapan Kudbettin K.'nin kullandığı arabayla villanın oraya gittik. Villanın iyi korunduğu için zengin birine ait olabileceğini düşündük. Kudbettin K. bize gözcülük yaparken Sercan G. İle birlikte villanın ön bahçe duvarından atlayarak girdik. Sercan G.'nin omuzlarına basarak villanın duvarından tırmandım ve ikinci kattaki pencereden içeri girdim. Kapıyı açarak Sercan'ı içeri aldım. Birlikte evde gezinerek arama yaptık. Bu sırada Özal ailesinin duvarda fotoğraflarını gördük. O anda anladık ama boş dönmemek için işimize devam ettik. Odanın birindeki sandıkta ve büyük komidinin içerisinde bulduğumuz altın ve ziynet eşyalarını çantalara doldurarak kapıdan çıktı. Çıkarken araba anahtarı da aldık. Eşyaları bizi bekleyen diğer arkadaşlara bıraktıktan sonra tekrar girerek o anahtarla villanın önündeki lüks otomobilde arama yaptık. Ancak burada bir şey bulamayınca anahtarını üzerinde bırakarak çıktık." dediği öğrenildi.

"ZİYNET EŞYALARINI 5 YIL UNUTUN DEDİM"

Hırsızlığın ardından polisin bu işin peşine takılacağını anladıkları için pişmanlık duyduklarını ileri süren Metin S., "Özallar'ın evinden hırsızlık yaptığımızı anlayınca polisin peşimizi bırakmayacağını biliyorduk. Oldukça pişman olduk, ama iş işten geçmişti. Basında da oldukça yer aldı. Bu malzemeleri kimse bizden satın almayacaktı. Bu yüzden diğer arkadaşlara çaldığımız ziynet eşyalarını 5 yıl unutmalarını söyledim. Birkaç parça altını paraya ihtiyacımız olduğu için hurda haline getirip kuyumcuya sattık. Geriye kalanları alarak Şanlıurfa'da bir arkadaşıma gittim. Ondan habersiz evin bahçesine gömdüm. Ardından tekrar İstanbul'a geldim." dedi.

Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlanan 11 zanlı Sarıyer Adliyesi'ne sevk edildi.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.