Özel öğrenci yurtlarında 'karekod' dönemi

Türkiye genelinde öğrenci barınma hizmeti veren özel kurumlara, bina girişlerindeki tabela, reklam ve ilanlarında 'fotografik karekod' bulundurma zorunluluğu getirildi. Karekodun içerisinde kurumun adı, kodu, türü, açılma tarihi, adresi, kurucusunun kim olduğu, kontenjanı ile ücret ilanı gibi bilgiler yer alacak.

10 Nisan 2018, Salı 17:28
A A
Özel öğrenci yurtlarında 'karekod' dönemi
Türkiye genelinde öğrenci barınma hizmeti veren özel kurumlara, bina girişlerindeki tabela, reklam ve ilanlarında 'fotografik karekod' bulundurma zorunluluğu getirildi. Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, Bakanlık olarak daha önce tüm özel öğretim kurumlarına, 20 Nisan'a kadar tabelaları ile her türlü reklam ve ilanlarında 'fotografik karekod' zorunluluğu getirildiğini anımsattı.     

Bu uygulamayı Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı öğrenci barınma hizmeti veren tüm özel kurumlara yaygınlaştırmanın kararlaştırıldığını bildiren Kemal Şamlıoğlu, uygulama ile bu kurumların erişime açık bilgilerinin karekodlar üzerinden vatandaşlarla paylaşılacağını söyledi. 

HER YURDA ÖZEL KAREKOD

Kemal  Şamlıoğlu, "Bundan böyle Bakanlığımızdan izin ve ruhsat alan her bir özel öğrenci yurdu, özel öğrenci pansiyonu, özel öğrenci apart daireleri veya özel öğrenci stüdyo daireleri, kendine has bilgileri içeren bir karekoda sahip olacak. Karekodun içerisinde kurumun adı, kodu, türü, açılma tarihi, adresi, kurucusunun kim olduğu, kontenjanı ile ücret ilanı bilgileri gibi birçok güncel konular yer alacak" ifadesini kullandı.     

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri (MEBBİS) ile entegre çalışacak uygulama sayesinde, vatandaşların kullandıkları telefon, tablet veya diğer elektronik cihazlara karekodlarını okutarak bu kurumlardan hizmet almadan önce bir ön bilgiye sahip olacaklarını belirten Kemal Şamlıoğlu, öğrencilere özel barınma hizmeti veren kurumların 18 Mayıs'a kadar bina girişlerinde bulunan tabelaları ile her türlü reklam ve ilanlarında  fotografik karekoda yer vermelerinin zorunlu olacağını söyledi.  
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.