‘Özel okullar zamda üst sınırı kullanmadı’

‘Özel okullar zamda üst sınırı kullanmadı’

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, yeni eğitim-öğretim dönemi için özel okul fiyatlarına yapılan zam oranlarının yüksek olduğu eleştirilerine ilişkin açıklama yaptı.

10 Nisan 2019, Çarşamba 08:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Enflasyonun 1 Eylül’den itibaren ciddi bir artış trendine girdiğini, yüzde 30’lara vardığını anımsatan Dal, “Yeni eğitim-öğretim dönemi için özel okulların yüzde 32’ye kadar zam yapma potansiyeli varken, kurumlarımızın ortalama fiyat artışları yüzde 16-17 bandında oldu. Okulların yüzde 99’u fiyat artışlarında bu üst sınırı kullanmadı. Bize ulaşan sadece bir kurum yüzde 30’lara varan zam yaptı. Ama bir kurumun bunu yapması 11 bin okulun durumunu belirlemez” dedi.

‘Erken kayıt avantajı da var’

Nurullah Dal, Milli Eğitim Bakanlığı mevzuatına göre, ara sınıflar için özel okul fiyatlarının bir önceki eğitim-öğretim yılında ilan edilen ücrete (Yurtiçi ÜFE TÜFE) bölü 2 oranına en fazla artı 5 puan ilave yapılarak hesaplandığına dikkat çekti. Bu hesaplamayla belirlenen oranın özel okulların yapabileceği en yüksek zam oranı anlamına geldiğini vurgulayan Dal, özel okulların yüzde 16-17 bandında artış yaptığını söyledi. Enflasyon oranları dikkate alındığında hem kayıt yenileyen hem de yeni kayıt yaptıracak veliler için bunun güzel bir fiyat oranı olduğunu belirten Dal, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Bu asla fahiş bir zam değil. Ayrıca erken kayıtlarda bu yüzde 17’lik oran da yüzde 12’lere karşılık geliyor. Bu da bir avantaj.”

Sıradaki haber yükleniyor...