Özgecan davasında karar: 3 sanığa da ağırlaştırılmış müebbet

Mersin'de üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili davasında karar verildi. Mahkeme üç sanığı da ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı

02 Aralık 2015, Çarşamba 18:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

"özgecan Aslan'ın öldürülmesiyle ilgili davada karar çıktı. Sanıklar Suphi Altındöken, Fatih Gökçe ve Necmettin Altındöken, "Canavarca his ve eziyetle kasten öldürme ağırlaştırılmış müebbet cezası" aldı. Mahkeme, cezalarda indirim yapmadı. Mahkeme, ayrıca, nitelikli cinsel saldırı suçundan Suphi Altındöken için 27 yıl, Fatih Gökçe için de 24 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, sanıklara en üst cezayı verdi. Davanın ikinci duruşması 9 Eylül\'de görülmüştü. O duruşmada savcı mütalaasını vermiş, üç sanık için de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteyerek, cezalarda indirim uygulanmamasını, en üst sınırdan değerlendirilmesini talep etmişti.

Aslan Ailesi'nin avukatlarından Sevim Küçük, gelinen aşamada yargılamanın bitirilerek karar verilebileceğini söyledi 11 Şubat'ta evine gitmek için minibüse binen ancak 2 gün sonra yakılmış cesedi bulunan özgecan Aslan'ı öldürdükleri iddiasıyla Ahmet Suphi Altındöken'in 'Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, başka bir suçu işleyememekten kaynaklanan infialle öldürme, nitelikli cinsel saldırıya teşebbüs ve cinsel saikle kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'; Necmittin Altındöken ile Fatih Gökçe'nin ise 'Canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öl

"Tutuklu sanıkların da salonda hazır olacağı duruşmada karar beklediklerini kaydeden Sevim Küçük, şunları söyledi: "Geçtiğimiz celsede savcı esas hakkındaki mütalaasını vermişti. Biz de bu mütalaaya karşı beyanlarımızı söyledik. Ancak, sanık avukatları bu beyanlarımıza karşı yazılı cevap vereceklerini ifade etmişti. Mahkeme heyeti bu isteği yerinde görerek duruşmayı ertelemişti. Bize göre suç sabit, dosya karara hazır durumdadır. Bu açıdan yapılacak üçüncü duruşmada büyük ihtimalle, olağanüstü bir durum yaşanmazsa karar çıkacaktır."

"Savcının, her üç sanık için de kasten, canavarca hislerle ve eziyet çektirerek öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları yönünde talebi bulunduğunu da hatırlatan Avukat Küçük, "Tüm dava avukatları olarak görüşümüz de bu yöndedir. Dosyanın kapsamı ele alındığında her üç sanığın da müşterek fail ve asli fail olarak özgecan Aslan'ı katlettikleri yönündeydi. Yine sanıklar Ahmet Suphi Altındöken ve Fatih Gökçe yönünden, özgecan Aslan'a nitelikli saldırıda bulunmaları nedeniyle cezalandırılmaları, ayrıca sanık Suphi Altındöken yönünden de 'Kişi hürriyetinden yoksun bırakma' cezalandırma talebi vardı. Böyle bir kararı bekliyoruz" diye konuştu.

"Cinsel saldırı teşebbüste kalmadı, tamamlandı Sanık Suphi Altındöken'in üniversiteli özgecan Aslan'a cinsel saldırısının teşebbüste kalmadığını da vurgulayan Küçük : "Bizim savcının görüşünden ayrıldığımız nokta, Suphi Altındöken'in nitelikli cinsel saldırının teşebbüs aşamasında kaldığı yönündeki mütalaasına karşı, teşebbüs aşamasında kalmadığı, tamamlandığı ve bu nedenle teşebbüs hükümlerinin uygulanmaması gerektiği yönündedir." dedi.

"Avukat Sevim Küçük sözlerine; "Ayrıca nitelikli cinsel saldırının, kişi kendini bedenen ve ruhen koruyamayacak bir durumda gerçekleştiğinden dolayı bu suçtan da cezalandırılmalarını talep ettik. Talep edilen cezalarda herhangi bir indirim beklemiyoruz. Savcının mütalaası da zaten herhangi bir takdir indirimi sebeplerinin uygulanmaması, tam tersi verilecek olan cezalardan asgari hadden uzaklaşarak ceza verilmesi yönündedir. Bizce bu davanın en önemli noktalarından biri de budur. Zaten halkın adalet duygusunu en fazla rahatsız eden konulardan biri de kadına yönelik şiddet davalarında çok basit sebeplerden, hukuken bizim kabul edemeyeceğimiz gerekçelerden takdir indirimi sebeplerinin uygulanmasıydı. Bu davada biz bunun artık kırılacağını ve diğer davalarda da örnek olacağını bekliyoruz." diye devam etti.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kar etkili oluyor! Ankara kara büründü! Erzurum, Ardahan ve Sivas'a kar yağdı! İşte yurttan manzaralar