Ozon tedavisi ile bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz

Kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesini artıran ozon tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığın iyileştirilmesinde destek oluyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'den Uzman Doktor Gülten Tan Aksoy, ozon tedavisinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini söyledi.

05 Ağustos 2020, Çarşamba 11:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1900’lü yılların başından itibaren Avrupa'da diyabet, grip hastalığı tedavisinde kullanılmaya başlanan ozon, 1. Dünya Savaşı’nda kangren ve savaş yaralarını iyileştirmeyi başardı. Ozonun tedavideki yeri yıllar içinde ilerledi ve birçok hastalığın tedavisinde tamamlayıcı olarak yerini aldı. Tıbbi ozonun bakteri, mantar öldürme ve virüs gelişimine engel olma özellikleri olduğu biliniyor. Enfekte yaralar, bakteri ve virüs kaynaklı hastalıklarda yaygın olarak kullanılıyor. Bağışıklık sistemini tekrar aktive eden ozon, vücutta yeniden canlandırma ve yenilenme etkisi yaratıyor. 

Hücreleri yeniliyor

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Park Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Kliniği'den Uzman Doktor Gülten Tan Aksoy, ozon tedavisinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini belirterek, "Dışarıya kapalı bir sistem içinde damar yolu ile vücuda verilen ozon sayesinde; kan hücrelerinin oksijen taşıma kapasitesi artar, vücudun uç kısımlarına da oksijen taşınır. Birçok kronik hastalığın nedenlerinden olan oksijensizlik geçer, antioksidan etki ortaya çıkmış olur. Tedavide asıl istediğimiz, oksijen miktarını vücudun her yerine ulaştırmaya çalışmak. Yani ozon aslında damar çeperini iyileştiriyor ve mikro dolaşım dediğimiz uç yerlerde dolaşımı düzenliyor. Böylece kan her yere eşit dağılıyor. Hasarlı bölgede dolaşımı düzenlediğiniz zaman, hücre yenilenir, hastalıklar bulaşmaz, immün sisteminiz artar ve sağlıklı olursunuz. Tedavinin temeli buna dayanıyor" dedi. 


Yaşlanmayı geciktiriyor

Yaşlanmayı geciktiriyor

Dr. Tan Aksoy, "Kanserle savaşta; bağışıklığı güçlendirmesi ve vücudun genel direncine olumlu katkısından yararlanılır. Migren gibi dolaşım bozuklukları, alerji, bağışıklık sistemi, bağırsak, karaciğer, cilt ve viral hastalıkların tedavisi başta olmak üzere birçok hastalığın iyileştirilmesinde ozondan yararlanıyoruz. Sağlıklı bireylerde de yaşlanmayı geciktirici, sağlıklı yaşlanmayı sağlayan bir tedavi olarak uygulanabilir. Hastalıklardan korunmak için kışa girerken gripten, solunum enfeksiyonlarından korunmak için kronik yorgunluklarda ve sabahları daha enerjik uyanmak için ozon tedavisi kullanılabilir" diye konuştu.

Uzm. Dr. Gülten Tan Aksoy, şöyle devam etti:

Ağrı tedavilerinde, bel ve boyun fıtıklarında, lokal enjeksiyonlarda, eklem ve romatizmal hastalıklarda da uygulanabilir. Parkinson'un erken dönemlerinde, sedef gibi cilt hastalıklarında, MS gibi nörolojik hastalıklarda da kullanılıyor. Ozon tedavisinin çok geniş bir alanı var.

Ozon tedavisi nasıl uygulanır?

Ozon tedavisi nasıl uygulanır?

Ozon tedavisinin uygulamasında çeşitli yöntemlerin olduğunu söyleyen Tan Aksoy, şu bilgileri verdi:

Öncelikle damardan uygulanan şekli var. Biz buna majör uygulama diyoruz. Kapalı bir sistem içerisinde özel bir ekipman ile kişinin yaklaşık 100 cc kadar kanını alıyoruz. Ozon jeneratöründen çıkan kapalı bir sistem içerisinde ozon gazıyla birleştirerek o kişiye geri veriyoruz. Major uygulamanın diğer uygulama şekli de yine damar yolu ile serum fizyolojik içine ozon gazı verilmesidir. Bu yöntemde hastadan kan alınmaz, damar yolundan ozonlanmış serum verilir. Minör uygulama ise majör uygulamaya destek veren kas içi enjeksiyon şeklinde yapılır. Ozon tedavisinin ayrıca lokal enjeksiyon şeklinde eklem ve tendon içine uygulamaları da vardır. Enfekte yaralarda torba içinde ozon gazı uygulaması yapılır.

Uzman tarafından uygulanmalı

Uzman tarafından uygulanmalı

Tedavinin bir uzman tarafından uygulanması gerektiğinin altını çizen Tan Aksoy, "Ozon tedavisi, Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikasyon programını tamamlayan hekimler tarafından uygulanmalıdır. Gebelere özellikle ilk üç aylarında tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu konuda yapılan çalışma çok az. Türkiye’de de çok az görülen Glukoz 6-fosfat dehidrogenaz enzim eksikliği olan bakla yiyemeyen hastalarla, bazı kanama bozukluklarında ve kan kanserlerinde yapılması uygun değil. Onun dışında her türlü hastaya yapılabilir. Şeker hastalarında sonuçları çok iyi. Diyabet hastalarında insülin direncini koruyor, insülin üreten hücrelerin potansiyelini artırıyor. Bu kan şekerinin düzenlenmesine neden olur. Ancak unutmamak gerekir ki ozon tedavisi alternatif tedavi değil tamamlayıcı tedavidir" uyarısında bulundu. 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ceviz suyunun 12 mucizevi faydası