Ozon tedavisi ile fıtık küçültülüyor (Bel ağrısına kök hücre tedavisi)

Ozon gazı ya da radyofrekans tedavisiyle bel-boyun fıtıkları 30 dakika gibi kısa sürede küçültülebiliyor. Tek seans sonunda genellikle ağrılar kayboluyor

11 Ekim 2017, Çarşamba 12:26
A A
Ozon tedavisi ile fıtık küçültülüyor (Bel ağrısına kök hücre tedavisi)
HAZIRLAYAN: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK

Uzman Dr. Savaş Çömlek
bel-boyun fıtığında ameliyatsız yöntemleri anlattı:

Ozon ve radyofrekans nasıl yöntemler?

Ozon yönteminde fıtığın içine ince borularla girilir. Ardından belli yoğunluktaki ozon gazı verilir. Benzer biçimde radyofrekans dalgaları ince borularla fıtığa uygulanabilir. Her ikisinin de amacı fıtığın hacmini küçültmektir.

En uygun adaylar kimlerdir?

Orta ve ciddi bel fıtığı vakalarında fıtığı küçültmek için belden yapılan enjeksiyonlar (nokta atışı yöntemi) yeterince etkili olmayabilir. Önceden öngörülebilen bu durumda enjeksiyona ilave olarak fıtık içine ozon ya da radyofrekans uygulanır.

Hangi mekanizmayla iyileştiriyor?

Ozon gazı fıtığın içindeki ödemi azaltıp küçültüyor. Değişik yöntemlerle uygulanan radyofrekans dalgalarının etkisi de benzerdir.

İşlem ne kadar sürüyor?

En fazla 30 dakika sürüyor ve tek seans yeterli oluyor. Etkisi sadece ağrı kesmekle kalmıyor. Doğrudan fıtığı küçülttüğü için aynı zamanda tedavi edici yöntemlerdir.

Girişimden önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kanı sulandıran ilaçlar tehlikeli olabilir. Bu nedenle tıbbi durum ve kullanılan ilaçlarla ilgili doktor mutlaka bilgilendirilmeli.

Ne kadar sürede sonuç almak mümkün?

Etkiler hemen başlar. En iyi sonuçlar 3 gün ile 1 hafta sonra görülmeye başlar. İşlemden sonra fizik tedaviye gerek olup olmadığına hastanın durumuna göre karar verilir. Ciddi vakalara mutlaka fizik tedavi önerilir.

Kimler bu tedaviden fayda göremez?

Fıtık bütünlüğü bozulmuş, parçalanmış vakalar ile fıtık dışı bel ağrılarında fayda sağlamazlar. Ancak bel omurları arasındaki eklemleri ilgilendiren ağrılarda radyofrekans uygulamaları son derece başarılı uygulanır.

Riskleri var mı?

En önemli problem enfeksiyondur. Bu nedenle steril ameliyathane koşullarında yapılması gerekir. Ozon gazının kendisi mikrop öldürücü olduğu için bu açıdan daha güvenlidir.

Bu girişim boyun fıtığına da uygulanabilir mi? Ya da fıtık dışı başka ağrılara?

Evet, başarıyla uygulanabilir.  

BEL TUTULMASINI CİDDİYE ALIN

Bel fıtığı farklı şikayetlere yol açabilir. Kimi hastada ani kimi hastada yavaş yavaş başlar. Ani başlangıçlı fıtıkların altında genellikle ağır kaldırma, düşme, çarpma gibi sebepler vardır. Bir grup hastada ise birkaç ayda bir olan, kısa sürede kendiliğinden geçen ağrılı bel tutulması atakları vardır. Hastalar her defasında düzeldiklerinden bunu önemsemezler. Ama bu hastalar sonunda şiddetli bel tutulması ve ağrıyla doktora başvurur. Hafif bel fıtıklarında hasta ağrıyı genellikle belinde hisseder. Şiddetli fıtıklarda ise ağrı genellikle belden başlar ve bir bacağa yayılır. Ağrı ile beraber bacakta uyuşma, güç kaybı, refleks ortaya çıkabilir. Öksürmek, ıkınmakla ağrı şiddetlenebilir.

AĞRIYI ENGELLEMEK İÇİN

● Ev işleri yaparken

● Yerden bir eşya almanız gerekiyorsa dizlerinizi kırmadan ağırlık kaldırmayın.

● Bir şey kaldırmanız gerekiyorsa o eşyayı mümkün olduğu kadar vücudunuza yaklaştırın.

● Ağırlık taşıyacaksanız yükü iki kolunuza dengeli bir şekilde dağıtın.

● Bebeğinizin altını değiştirirken mümkün olduğunca yüksekte olmasına dikkat edin.

● Mutfakta uzun süre ayakta dururken bir ayağın diğer ayaktan biraz daha yüksekte olmasına özen gösterin. Bu, belinizi rahatlatır.

● Ütü yaparken ayaklarınızı dinlendirin. Tek ayağınızın altına 10 santim yüksekliğinde bir tahta alın. Bir süre sonra basamağı diğer ayağınıza geçirin. Böylece omurlara binen yük azalır.

● Mutfakta rraftan tencere almanız gerekiyorsa sandalye ya da merdivene çıkın.

● Hapşırırken ve kuvvetli öksürürken bele destek vermeye çalışın.

İŞ YERİNDE DİKKAT!

● Sandalyeniz belinizi kavramıyorsa otururken arkanıza bir destek koyun.

● Uzun süre bir yerde oturmanız gerekiyorsa saatte 1 ayağa kalkıp germe egzersizleri yapın.

● Ayaklarınız mutlaka yere değsin. Kısa ve uzun boylu kişilerin bel sağlıklarını korumak için bu kurala özellikle dikkat etmeli.

YARIN: Fıtıklar için ‘Kök Hücre’ çözümü de var 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...