Ozon terapisiyle ağrılarınıza veda edin

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Doç. Dr. Didem Sezgin Özcan, “Ozon terapi, dolaşım bozuklukları, cilt yaraları, bağırsak iltihabı, enfeksiyon ve virüs kaynaklı hastalıklar, kas ağrıları, iltihaplı ya da dejeneratif eklem ve omurga rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa fayda sağlar. Özellikle kadınlarda görülen ve yaygın kas eklem ağrıları ile seyreden fibromiyaljide (kas romatizmasında) ağrı ve yorgunluk şikayetini azaltmada etkili bir tamamlayıcı tıp uygulamasıdır” açıklamalarını yaptı.

09 Ekim 2020, Cuma 12:20 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ozon terapisinin sayısız hastalığın tedavisinde kullanıldığını ifade eden Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Doç.Dr. Didem Sezgin Özcan, günümüzde giderek yaygınlaşan ozon terapisinin kullanım alanları ve nasıl uygulandığını anlattı. 

Ağı kesici ve iltihap azaltıcı etkisi var

Eklem içi uygulamalarda ozon gazının sık kullanıldığını ifade eden Özcan, “Ozon yangıyı azaltır, kıkırdak doku kaybının azaltılması ve kıkırdak yapımını arttırıcı yönde kimyasalların salınımını arttırır. Ayrıca ozon gazının dokularımızda oksijen yoğunluğunu arttırıcı, bağışıklık sistemi üzerinde düzenleyici, ağrı-kesici ve iltihabı azaltıcı etkileri bulunuyor” bilgisi verdi.

Ozon terapinin nasıl yapıldığı hakkında açıklamalarda bulunan Özcan, “Ozon vücuda toplardamarlar, rektal, kas-içi, eklem-içi, disk-içi ve torbalama gibi çok çeşitli yöntemlerle uygulanabiliyor. Sistemik uygulamada en sık kullanılan yöntem olan major otohemoterapide hastadan alınan 50-100 ml kan, ozon-oksijen karışımı ile karıştırılır ve toplar-damar yoluyla tekrar hastaya transfer edilir” şeklinde konuştu.


Tamamlayıcı tedavi ozon

Tamamlayıcı tedavi ozon

Fibromiyalji (kas romatizması) gibi dirençli ağrı şikâyeti olan hastalarda tedavide ozon terapi tek başına yeterli olmadığını dile getiren Özcan, “Fibromiyalji tanısıyla takip edilen hastalarda sadece ağrı şikayetine odaklanmak tedavi ve iyilik halinin devamlılığı açısından eksik bir yaklaşım olacaktır. Hastaların psikolojik durumları, uyku düzeni, beslenme alışkanlıkları mutlaka değerlendirilmeli ve gereklilik halinde ilgili uzmanlardan destek alınmalı” tavsiyelerinde bulundu.

Fibromiyaljide hasta uyumu şart

Bedenimize olumlu etki bırakan egzersizin mutlaka tedavimizin bir parçası olması gerektiğine dikkat çeken Özcan, sözlerini şöyle tamamladı;

“Dayanıklılığı artırmaya yönelik olarak aerobik egzersizler, kuvvetlendirme, germe, postür egzersizleri ve gevşeme tekniklerinin eklenmesi tedavinin kalıcılığını ve hastaların yaşam kalitesini arttırır. Yine uygun hastalarda medikal tedavi, fizik tedavi ajanları ve diğer tamamlayıcı tıp uygulamalarından da yararlanılabilir. Diğer tüm kronik hastalıklarda olduğu gibi fibromiyalji hastalığı da ayrıntılı bir hekim değerlendirmesi, tedavi takibi ve hasta uyumu gerektiriyor.”

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Polenin faydaları neler? Polen nasıl kullanılır ve neye iyi gelir?