Padişah sofraları: Hangi hükümdar en çok ne severdi?

Yüzyıllardır anlatılan o efsane bolluktaki ramazan sofraları meğer gerçek değilmiş. Padişahlar özellikle bu mübarek ayda daha sade, az ve yavaş yemek yiyordu.  

26 Nisan 2020, Pazar 11:38 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Her ramazan padişahların dillerden düşmeyen o binbir çeşit iftar sofraları anlatılır. Tarih Arşivi’nde yayımlanan imzasız bir araştırmaya göre, bu anlatımların dayanağı yoktur. Abartılı anlatımlardır.

 II. Sultan Murad

II. Sultan Murad

II. Sultan Murad’ın verdiği bir iftar yemeğinin menüsünde koyun eti ve pilav vardı. Yemekler 4 kişiye bir büyük tabak olacak şekilde bakır kaselerde sunulurdu. Sofrada ekmek ve içecek olmazdı.

 Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim önüne getirilen yemeklerden yalnız birini seçer ve doyuncaya kadar onunla yetinirdi.

 Sultan Abdülhamid

Sultan Abdülhamid

Sultan Abdülhamid’in davetlerindeki menü; çorba, ana yemek, tatlı ve iftariyeliklerden ibaretti. Normal zamanlarda da sade yemekleri tercih eden Sultan Abdülhamid’in en çok sevdiği yemek ise çılbırdı.

 Fatih Sultan Mehmet

Fatih Sultan Mehmet

1469 tarihli bir belgeye göre Fatih Sultan Mehmet günde iki öğün yerdi. Güneş batımındaki ikinci öğün, belli bir perhizin uygulandığı izlenimini verecek kadar sadeydi: Çorba, etli bir yemek, yoğurt ve genellikle çiğ yenen salata cinsinde otlar.

Ana yemek de öyle günden güne değişmezdi. Padişah ayın ilk 15 günü her akşam şalgamlı ve yumurtalı kuzu; geriye kalan 15 gün soğanlı tavuk kebabı yerdi. En sevdiği yemek ıspanaktı.

 Sultan II. Selim

Sultan II. Selim

1573 yılı ramazanında kayıtlara geçen Sultan II. Selim’in iftar menüsü pilav, tavuk, bir sebze yemeği ve tatlıdan ibaretti. Sofrada içecek olarak da şerbet sunulmuştu.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Şeftali ile yapabileceğiniz 6 lezzetli tarif