Paket tur satışlarında korkutan rakamlar

Paket tur satışlarında korkutan rakamlar

Antalyalı turizmcilerin 2017 Ocak-Şubat dönemine ilişkin hazırladığı paket tur istatistiği, son dönemde yaşanan siyasi gerginliklerin turizme yansımasını ortaya koydu. Verilere göre en büyük kayıp Fransız turistte

 

14 Mart 2017, Salı 11:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Açıklanan rakamlara göre; 2017 Ocak-Şubat döneminde paket tur satışı bir önceki yıla oranla yüzde -26’ya geriledi. Rakamsal bazda bakıldığında geçen yıl Ocak-Şubat döneminde Antalya’da 143 bin paket tur satan turizmciler, bu yıl aynı dönemde 106 bin satış yapabildi. 
 

FRANSA ÇÖKTÜ


Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre; İstatistiğe göre en fazla kayıp Fransa (%-98), İsviçre (-%78), Hollanda (-%69) ve Almanya’da (%-50) yaşandı. İngiltere, Belçika, Avusturya ve Polonya’da da ciddi düşüşler göze çarptı. Sadece şubat ayındaki rakamlara bakıldığında paket tur satışının 79 binden, 58 bine gerilediği görüldü.


RUS VE İSRAİL PAZARI YÜKSELİYOR


Rus pazarında ise ciddi yükseliş dikkat çekti. 2016 yılı Ocak-Şubat döneminde Rusya’ya 1398 paket tur satan Antalyalı turizmciler, bu yıl aynı dönemde bu rakamı 26 bin 745’e çıkardı. Sadece Şubat dönemindeki satışlar geçen yıla oranla yüzde 3 bin 330 arttı. Yine İsrail turizm pazarındaki hızlı yükselişte dikkat çekti. İsrail’e 2017 Ocak-Şubat döneminde 8 bin paket tur satıldı.


‘KAYIP SÜRÜYOR’


Paket tur satışlarını değerlendiren Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, “Rakamlar bize de geldi. Düşüş sürüyor. Ancak yine de umudumuzu kaybetmiyoruz. Rus pazarındaki yükseliş sevindirici. Asıl sonuçları Mart ayı itibariyle alacağız. Umarım bu düşüş durur ve hedeflerimize ulaşırız” diye konuştu.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Düzenleme Meclis'e gönderildi, Bireysel Emeklilik Sistemi değişiyor