Pakette neler olacak?

Pakette neler olacak?

30 Eylül 2013, Pazartesi 09:47
A A

41 maddeden oluşması beklenen paket, 5 ayak üzerine oturacak. Pakette yer alması beklenen bazı düzenlemeler şöyle özetleniyor:

SEÇİM YASASI: Türkiye'nin uzun yıllardır tartıştığı yüzde 10'luk seçim barajı ile seçim sisteminde değişiklikler gündemde. Seçim barajının düşürülüp daraltılmış bölge modeline geçilmesi alternatiflerden biri.Önerilen başka bir model ise Türkiye milletvekilliği sistemine geçilmesi ve 100 kontenjan ayrılması. Böylece yüzde 1 oy alan bir partiye bile Meclis'te temsil yolu açılacak.

KAMUDA BAŞÖRTÜSÜ: Düzenleme önümüzdeki yerel seçimlerde başörtülü kadınların belediye başkanı ve 2015'te de milletvekili seçilmesinin önündeki fiili engelleri kaldırmış olacak.

CEMEVİ YAPIMI: Alevilerin sorunlarının çözümü paketin önemli bir ayağı. Öncelikle cemevlerinin yapımı kolaylaştırılacak. Bir öneri cemevlerinin kamu yararına çalışan vakıf statüsüne alınıp, kamudan kaynak aktarılması. Bir diğeri ise cemevlerinin yardım ve bağış toplamasına izin verilmesi, toplanan paralar ile dedeler ve diğer çalışanların ücretlerinin ödenmesi yönünde.

İBADETHANE KOLAYLIĞI: Gayrimüslimlerin ibadethane olarak yaptığı, daha sonra bu amacın dışında kullandığı ya da devlet tarafından el konular yerler ile ilgili de düzenleme yapılacak. Buraların yeniden ibadethane olarak kullanılması sağlanacak.

AZINLIKLARA ANT YOK: Azınlık okullarında "Andımız" okutulmayacak. Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması da gündemde. Azınlık vakıflarına mallarının iadesine ilişkin çıkartılan yasalara rağmen mahkemeler "işgalci" diyerek bazı taşınmazların iade edilmesinin önünü kesmişti. Mor Gabriel Manastırı arazisi başta olmak üzere bu tür taşınmazlardaki sorunlar ortadan kaldırılacak.

DERSİM ADI: Tunceli'nin adının, kentin kültürel ve tarihi dokusuna uygun olarak asli haline dönüştürülmesi ve yeniden Dersim olarak tescili düşünülüyor.

NEFRET SUÇLARI: Nefret suçlarına yönelik düzenlemeler yer alacak. Ayrımcılığın önlenmesi için Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu oluşturulacak. Komisyon; cinsiyet, ırk, inanç başta olmak üzere her türlü ayrımcılık iddialarına bakacak. Kararları bağlayıcı olacak.

GÜVENLİK GÜÇLERİNE DENETİM: Kolluğun (Emniyet, Jandarma) bağımsız denetimi için özel bir komisyon kurulacak. Vatandaşlara işkence ve kötü muamele iddialarını soruşturacak.

KÜRTÇE ÖZEL EĞİTİM: Kürtlerin en önemli taleplerinden biri olan ana dilde eğitimde "şimdilik" ihtiyatlı bir adım atılacak. Açılacak özel okullara gitmeyi tercih eden vatandaşlar Kürtçe eğitim alabilecek.

X,W,Q AÇILIMI: Kürtçe seçmeli ders ve özel okullarda Kürtçe eğitim verilirken, x,w,q harflerinin kullanılabilmesini için Harf Yasası'nda değişiklik yapılacak.

ANADİLDE KAMU HİZMETİ: Kamu kurum ve kuruluşları ile belediyelerde ana dilde hizmetin önü açılacak. Kamu hizmetlerinde anadille tercümanlık hizmeti sağlanacak.

TUTUKSUZ YARGILANMA: Türk Ceza Kanunu ile Terörle Mücadele Kanunu'nda yapılacak değişiklikler ile "Suça karışmamış olma" yerine "haklarında herhangi bir soruşturma ve kovuşturma bulunmayanların" tutuksuz yargılanmasına olanak tanınacak.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.