Pala taşımak suç değilmiş!

Pala taşımak suç değilmiş!

Taksim'de bir kadına pala ile saldıran S.Ç.'nin kullandığı suç aletinin, polis kriminal laboratuarında yapılan incelemede "6136 sayılı ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkındaki kanun"daki yasağa girmediği belirlendi

09 Temmuz 2013, Salı 17:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Taksim’de 6 Temmuz’da Gezi parkı eylemcilerine elindeki "Pala" tabir edilen bıçakla saldıran ve bir kadını yaralayan S.Ç.’nin kullandığı suç aletinin polis kriminal laboratuarında yapılan incelemede "6136 sayılı ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkındaki kanun"daki yasağa girmediği belirlendi.

Yapılan incelemede bıçağın "Bir meslekte kullanılmak için yapılan zırh tabir edilen bıçak olduğu, taşınmasının serbest olduğu" tespit edildi. Raporun resmi olarak yazılması ve mahkemeye gönderilmesinin ardından şüpheli S.Ç., hakkında yaralama suçundan dava açılabileceği belirtildi.

Taksim’de Gezi Parkı eylemcilerine tepki göstererek elindeki "Pala" ile saldıran ve bir kadını yaraladıktan sonra gözaltına alınan S.Ç., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. S.Ç.’nin olayda kullanılan "Pala" denilen bıçak ise incelenmek üzere polis kriminal laboratuvarına gönderilmişti. Laboratuvarda bıçakla ilgili yapılan incelemede ele geçen suç aletinin "6136 sayılı silah kanuna muhalefet" yasası kapsamına girmediği belirlendi.

Yetkililer ele geçen bıçağın bir meslekte kullanılmak için yapıldığının tespit edildiğini ve "zırh" olarak adlandırıldığı tespit edildiğini belirttiler. Üzerinde etkinliğini arttırmak için herhangi bir modifikasyon bulunmayan standart bıçağın taşınmasının da serbest olduğu belirtildi.

Polis kriminal laboratuvarı tarafından yapılan incelemenin rapora dönüştürülerek mahkemeye gönderilmesinin ardından şüpheli S.Ç., hakkında yaralama suçundan dava açılabileceği belirtildi. S.Ç.’nin elindeki bıçağın silah kanununa muhalefet kapsamına girmediği için cezasında bir artışa neden olmayacağı öğrenildi.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yasaklar, 1 Mart itibarıyla kalkar mı?