Palandöken: 3 liraya köfte devri bitti

TESK Başkanı Palandöken, "Dönere, köfteye nişastalı maddelerle soya ve soya ürünleri artık katılamayacak. Böylece 3-5 liraya köfte ve sucuk gibiürünlerin satışı önlenecek" dedi

06 Aralık 2012, Perşembe 11:19
A A
Palandöken: 3 liraya köfte devri bitti

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın hazırladığı "Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği"nin dün Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsatarak, yeni düzenlemeyle kanatlı etle kırmızı etin karıştırılarak ürün elde edilmeyeceğine ancak kırmızı etler ve kanatlı etlerin kendi içinde karıştırılabileceğine dikkati çekti.

Artık mekanik olarak kemikten sıyrılan etin salam, sosis gibi et ürünlerinde kullanımına izin verilmeyeceğini vurgulayan Palandöken, şu ifadeleri kullandı:

"Yapılan inceleme ve analizler bizi haklı çıkardı. Sucuğa, pastırmaya, dönere, köfteye et kaynaklı olmayan proteinler, nişasta ve nişasta içeren maddelerle soya ve soya ürünleri artık katılamayacak. Böylece 3-5 liraya köfte, sucuk gibi ürünlerin satışı önlenmiş olacak. Tebliğiyle üretilen ürünlerin karışımı netleştirildi. 2 milyar dolarlık sucuk, salam ve sosis pazarında 2011 yılı verilerine göre, sucuk ürünlerinin toplam şarküteri pazarında yüzde 54,52, salamın payı yüzde 21,24, sosisin payı yüzde 13,21, pastırmanın da yüzde 5,80 payı bulunuyor. Ailelerin yüzde 90’ı şarküteri ürünlerinden tüketirken artık değişen etiketlere daha dikkat etmeli, olması gereken fiyatın altında satılan ürünleri de ilgili yerlere bildirmeli."

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Frankfurt Otomobil Fuarı