Pallas kedisinin özellikleri: Bakımı ve beslenmesi nasıl yapılır?

Yabani bir kedi türü olan pallas kedileri, kabarık kürkleri ve kısa kulaklarıyla dikkat çekiyor. Pallas kedisinin bir diğer adı manul. Pallas kedileri Doğa ve Doğal Kaynakların Korunması için Uluslararası Birlik (IUCN) tarafından soyu neredeyse tehdit altındaki türler listesine girdi. Bunun en büyük nedeni doğal yaşam alanlarının yok edilmesi. Pallas kedilerinin özellikleri, bakımı ve beslenmeleri hakkında her şey haberimizde.

04 Haziran 2020, Perşembe 14:12 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Manul olarak da anılan pallas kedilerinin yaşam alanları Orta Asya'nın mera ve bozkırları.2002 yılında IUCN tarafından soyu neredeyse tehdit altındaki türler listesine giren pallas kedilerinin doğal yaşam alanları gün geçtikçe tükeniyor. Av hayvanlarındaki ve avladıkları av oranındaki düşüş, pallas kedilerinin soyunun tükenmesine neden olan diğer nedenler.


Pallas kedisinin özellikleri

Pallas kedisinin özellikleri

  • Pallas kedilerinin boyutu, evcil kedilerle hemen hemen aynıdır.Kuyrukları 21-31 santim arasında olan pallas kedilerinin vücut uzunluğu ise 46-65 santim arasında.
  • Ağırlıkları 2.5 ila 4.5 kilogram arasında değişiklik gösterebilir.
  • Kalın ve uzun postu onu şişman ve güçlü gösterir.
  • Kürkü, toprak boyası olarak bilinen çok koyu bir sarı renkte olur, vücut ve baş tarafında koyu ve dikey çizgiler yer alır.
  • Yaz ve kış mevsimlerinde kürk değiştiren Pallas kedisinin kış kürkü, yaz kürküne göre daha gri tonlara çalar ve desenleri belirginsizleşir.
  • Kuyruklarında çok belirgin siyah halkalar ve başlarında yine siyah renkte koyu alanlar bulunur.
  • Diğer kedi türlerine oranla bacakları daha kısa, kulakları kafalarının daha aşağısında ve birbirinden daha ayrı, pençeleri ise daha kısadır.
  • Yüzleri basıktır ve çenesi diğer kedilerden daha kısadır.
  • Diğer kedilerde bulunan üst çenedeki ilk azı dişi takımı pallas kedilerinde bulunmaz.


Tehlike altındaki bir tür olan Pallas kedilerinin satışı ve ticareti yapılmıyor. Yasak olsa dahi kaçakçılar yüksek fiyatlardan satışa sunabiliyor. bPallas kedilerinin yağları ve organları Rusya ve Moğolistan’da ilaç yapımında kullanılıyor. Özellikle Moğolistan'da kürk ve deri ticareti gittikçe artmış durumda.

Pallas kedileri, anavatanları olan Orta Asya’nın 5000 metreye varan yüksekliğindeki bozkırlarda yaşar. Daha çok Güney Kafkasya ve Baykal Gölü civarında bulunur.


Pallas kedisi beslenmesi

Pallas kedisi beslenmesi

Pallas kedileri tek başlarına yaşarlar. Dişi ve erkek Pallas kedileri kendilerine özgü kokularıyla bölgelerini işaretler.

Günlerini mağaralarda, taşların aralarında oluşan yarıklarda geçirip akşamları avlanmak için dışarı çıkarlar. Genellikle çöl faresi, pika, marmot, kınalı keklik gibi türlerle beslenirler.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Norveç orman kedisinin 12 özelliği: Bakımı ve beslenmesi nasıl yapılmalı?