Palmiye ağacı nasıl yetiştirilir? Palmiye ağacı özellikleri nelerdir?

Tropikal bir ağaç olarak bilinen palmiye ağacı, son zamanlarda ülkemizin farklı bölgelerinde de görmeye başladığımız bir ağaç. Güzel görüntüsü nedeniyle tercih edilen palmiye ağacının birçok özelliği var. Peki, palmiye ağacı nasıl yetişir? Palmiye ağacının özellikleri nelerdir? Detaylar haberimizde.

11 Temmuz 2020, Cumartesi 12:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Genellikle Amerika, Asya ve büyük Okyanus Adalarında görülen palmiye ağacı, son zamanlarda ülkemizin farklı bölgelerinde de yetiştiriliyor. Peki, palmiye ağacı nasıl yetişir? Palmiye ağacının özellikleri nelerdir? Detaylar haberimizde.


Palmiye ağacı özellikleri

Palmiye ağacı özellikleri

Palmiye ağaçları diğer ağaçlara göre gövdeleri sade, dallar ile kaplı olmayan bir ağaçtır. 2 türü bulunmaktadır. Bunlar bir evcikli yani Hindistan cevizi, diğeri ise iki evcikli yani hurma türü olan ağaçtır. Palmiye ağacının ekonomik değeri oldukça yüksektir. Meyvesi Hindistan cevizidir. Hindistan cevizi sert bir kabuk içerisinde saklıdır. Bunun dışında etli meyve olan hurma da yetiştirildiği görülmüştür.

Ülkemizde palmiye ağaçları sadece süs olarak kullanılır. Palmiye ağaçlarından ekonomik alanlarda da yararlanılabilir. Şeker, bitkisel yağ, dokumacılık sektöründe kullanılan lifler elde edilir. Çoğu zaman palmiye şarabı denilen içki de yapılmaktadır.

Gövdeleri silindirik bir yapıya sahip olan palmiye ağaçlarının gövdelerinde dal bulunmamaktadır. Fakat bazı türlerinde ince ve tırmanıcı dikoton dalları da bulunur. 210 tane cinsi 4000 adet türü bulunmaktadır. Palmiye ağaçlarından birçok şekilde yararlanılır. Meyveleri Hindistan cevizi ve hurmalardan, gövde ve yaprak saplarından da lif olarak yararlanılır. Bu lifler ile sepetler, hasırlar, sicim ve halat yapımı gibi ürünlerde ve dokumacılıkta kullanılır.


Palmiye ağacı nasıl yetiştirilir?

Palmiye ağacı nasıl yetiştirilir?

Palmiyeler genellikle her mevsim dikilebilir. Fakat yaz aylarında dikimi yapılacak ise hava biraz serin olmalıdır. Palmiye ağaçlarının dikimi ve ekilmesi oldukça zordur. Tohumlardan üretilen palmiyelerde tohum, perlit karışımı olan toprak, torf kum ve su ile ekim yapılabilir. Palmiye ağaçları birçok yere dikilebilir iken saksılara da dikilebileceği söylenmiştir.

Palmiye yetiştirilecek ise ağacın bulunduğu ortam kesinlikle 26 ve 29 dereceler veya arası olmalıdır. Palmiye yetiştiren kişiler ise tohumdan değil de fideden palmiye ağacı yetiştirmektedir. Bazı durumlarda tohumdan da palmiye yetiştirilebilir. Fakat bunun için tohumların taze olması gerekir. Tohumun taze olmadığı durumlarda palmiye ağacı ve yapraklarının yeşillenmesi durumları sıkıntıya girer.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Feng Shui dekorasyon önerileri evde çalışanlara ilham veriyor