Pandemi sonrası kıyısında huzur bulabileceğiniz 8 sahil kasabası

2020 yılı tüm dünya üzerinde, etkisinden kolay kolay kurtulamayacağımız, özgürlüğün ve insan hayatının önemini bir kez daha sorgulayacağımız bir yıl olarak geldi ve neyse ki sonunda bitiyor. Evlere tıkıp kaldığımız ve hayatın keşmekeşinden uzaklaşamadığımız bir pandemi süreci içerisinde bizi ayakta tutan şeylerden birisi de salgın sonrasında gideceğimiz yerlerin hayalini kurmak oldu. Neredekal.com editörleri ise #öncetürkiyeyikeşfet hashtag'inden yola çıkıp, hayallerinizi süsleyen huzur dolu sahil kasabalarını sizler için derledi.

20 Ocak 2021, Çarşamba 15:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1 – Sokakağzı, Çanakkale

1 – Sokakağzı, Çanakkale

Çanakkale’ye bağlı Assos’ta yer alan Sokakağzı, el değmemiş doğasına hayran kalacağınız güzellikte bir sahil kasabası. Öyle ki bu kasabada çoğu turistik yerde gördüğümüz olağanüstü insan kalabalığı ve gürültüsü yok. Huzurun ve sessizliğin hakim olduğu kasaba sokakları uçsuz bucaksız sahil şeritlerine çıkıyor. Assos’a giden günübirlik tekne turları ile de hem Assos’un hem Sokakağzı’nın eşsiz atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz. 


2 – Çukurbağ, Antalya

2 – Çukurbağ, Antalya

Akdeniz’in masmavi sularına karşı bir yarımada, Çukurbağ. Antalya’nın en güzel ilçelerinden olan Kaş’a 4 km uzaklıkta bulunan Çukurbağ, doğal güzellikleri sayesinde trekking ve kamp gibi aktiviteler için biçilmiş bir kaftan adeta. Güzelliği ile büyüleyen Meis Adası manzarası ise cabası. Hazır gelmişken bir de Yunanistan sınırları içerisinde yer alan bu adayı göreyim derseniz eğer pasaportunuzu yanınıza almayı ve vize için gerekli işlemleri araştırmayı unutmayın. 

3 – Anamur, Mersin

3 – Anamur, Mersin

Tarih sayfasında yer edinen yaşanmışlıkları ve bugüne kadar gelen kalıntıları ile maviye, yeşile, tarihe ve eğlenceye doyacağınız bir sahil kasabası da Mersin’den geliyor şimdi. Geniş kumsallara ve berrak sulara ev sahipliği yapan Anamur sahilini gördükten sonra asla bu kasabadan ayrılmak istemeyeceksiniz. Torosların yamacında yer alan yaylaları da mutlaka görmelisiniz, bizden söylemesi. 

4 – Mazı, Bodrum

4 – Mazı, Bodrum

Bodrum’u ne kadar çok sevsek de gün geçtikçe artan kalabalığı yüzünden bunalmamak elde değil. Siz de eğer bizim gibi “Bodrum güzel ama çok kalabalık be!” diye isyan edenlerdenseniz, Mazı’yı kesinlikle keşfetmeniz gerekiyor. Bodrum’a bir saatlik mesafede olan bu sahil kasabası, alışıldık kalabalıktan çok farklı bir atmosfere sahip. Mazı’da doğa ile iç içe ve huzurlu bir tatil sırasında civardaki koyları gezebilir, doğa aktivitelerine katılıp unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. 

5 – Güzelçamlı, Aydın

5 – Güzelçamlı, Aydın

Özellikle pandemi sonrası rahat bir nefes almayı hepimizin ne kadar çok istediği aşikar. Bunun için ise en ideal yer hiç şüphesiz Güzelçamlı. Kuşadası kıyı şeridine 25 km mesafede konumlanan bu şirin sahil kasabası dünyanın en yüksek oksijen oranına sahip yerlerinden birisi zira. Perslerden Osmanlı’ya kadar pek çok imparatorluğa ev sahipliği yapmış olan kasabanın etrafında gezip görebileceğiniz birçok yer de mevcut üstelik. Eğlenmek istediğinizde ise Kuşadası veya Dikili gibi civardaki turistik yerlere düzenlenen günübirlik turlara katılabilirsiniz. 

6 – Karasu, Sakarya

6 – Karasu, Sakarya

İstanbul’a yakın olması nedeniyle çoğu İstanbullunun kaçış noktalarından biri Karasu. Diğer sahil kasabalarına göre Karasu, coğrafik olarak farklı özelliklere sahip. Nehirleri, gölleri, dağları ve ovalarıyla pek çok doğa sporuna elverişli bir ortamı var. Trekking, bisiklet, yürüyüş, balık tutma ve tırmanış Karasu’da yapabileceğiniz aktivitelerden sadece birkaçı.

7 – Turunç, Marmaris

7 – Turunç, Marmaris

Marmaris’in en güzel koylarından birinde yer alan Turunç, eskiden bir balıkçı kasabasıymış. Sırtını çam ormanlarına yaslayan masmavi sulardan oluşan bu kasaba mavi yolculukların ise vazgeçilmez duraklarından biri. Bitki çeşitliliği açısından da önemli bir yere sahip olması, çivit mavisi gibi uçsuz bucaksız denizi görenleri büyülemekle kalmıyor, emeklilik hayallerini de süslüyor diyebiliriz. 

8 – Köyceğiz, Muğla

8 – Köyceğiz, Muğla

Tarihi atmosferin ve doğanın muhteşem uyumuna şahit olabileceğiniz, huzur kelimesinin en çok yakıştığı yerdir Köyceğiz. Öyle ki bu mütevazi kasabada tesisleşmeye çok az rastlıyorsunuz. Kendi halinde sakince uzanıp giden tatlı mı tatlı Köyceğiz sokaklarında portakal kokuları ile mest olmamak elde değil. Üstelik yardımsever ve cana yakın yerli halkı da gönüllerinizi fethedecek. 

Kaynak: https://neredekal.com/

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İsviçre Alpleri'ndeki Buz Katedral görenleri büyülüyor