Pandemide iyi bir lider hangi özelliklere sahip olmalı? Psikologlar açıkladı

Corona virüs pandemisinde kriz yöntemini sağlamakta en çok zorlanan kişiler ekip liderleri oldu. Bu durum hem sektörleri hem de üretim hacmini oldukça etkiledi. Peki bir liderin "iyi bir lider" olarak anılmasına neden olacak özellik hangisi? Çalışma ekiplerinin beklenmedik değişikliklere ayak uydurmasında ve özellikle kriz zamanlarında işe devam etmesinde bir liderlik özelliğinin öne çıktığından bahsediliyor.

28 Ekim 2020, Çarşamba 14:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Çok yönlülüğün önemi

Çok yönlülüğün önemi

Kimilerine göre liderlik yeteneği doğuştan gelir. Ancak kimi insanlar bunun zamanla kazanıldığını söyler.

Consulting Psychology adlı dergide yayımlanan yeni bir araştırmada, corona virüs pandemisi gibi kriz durumlarında ortaya çıkan "çok yönlülüğün" bir liderde olması gereken en önemli özelliklerden biri olduğunu söylüyor.

Independent'ta yer alan haberde, Robert Kaiser’in başkanlık ettiği araştırma grubu, güçlü, etkinleştirici, stratejik ve işlevsel liderlik vasıflarını bünyesinde barındıran çok yönlü liderlik tarzının, salgın sırasında daha ekili olduğu sonucuna vardı.

Değişen koşullara uyum sağlamak kriz zamanlarında üretimin devam etmesinde büyük önem taşıyor.

Çalışma ekibi bu neticeye varmak için teknoloji, finans ve profesyonel hizmetler gibi sektörlerden 386 yetkilinin “çok yönlülük” temelli liderlik yöntemlerini inceledi. Araştırmacılara göre çok yönlülük, şu yönetim usullerine başvurulduğunda öne çıkan bir unsur oldu:

  • Güçlü
  • Etkinleştirici
  • Strateji
  • İşlevsel

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Corona virüs Alzheimer'ı tetikliyor mu?