Pandemiden sonra hangi poliçeler öne çıkacak?

Salgın sürecinde yaptığı başarılı çalışmalarla ve aldığı tedbirlerle dikkat çeken sigorta sektörü, salgın sonrasına yönelik çalışmalarını da hızlandırdı. COVID-19 sonrasında sigorta sektöründe tüketici nezdinde farklı eğilim ve taleplerin ortaya çıkması bekleniyor.

11 Mayıs 2020, Pazartesi 13:30 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tüm dünyayı etkisi altına alan coronavirüs salgını, yaşamın ve ekonominin her alanında birçok değişikliklere neden oldu. Hepimiz evlerimizde izole bir hayat yaşarken, ekonomi de bu salgından nasibini aldı. Salgından etkilenen sektörlerden birisi de sigorta oldu. Sektör, özellikle sağlık sigortaları konusunda yaptığı jest uygulaması ile COVID-19’u teminat kapsamına alarak hem sigortalıları ile güven tazeledi hem de sigortanın önemini bir kere daha herkese hatırlattı.

Salgın döneminde birçok sigorta branşında satışlar azalırken, bazı branşlarda ise tam tersi talep artışları dikkat çekti. Bu noktadan hareketle COVID-19 sonrasında da sigorta sektöründe çok farklı eğilimlerin ve taleplerin ortaya çıkması bekleniyor. Peki bu salgının etkileri azaldığında sektörü nasıl bir değişim bekliyor?

Salgından sonra hangi branşlar önem kazanacak? Sigorta şirketleri ve acenteler tüketiciye hangi ürünlerle ulaşacak? Sigortalılar sigorta şirketlerinden hangi teminatları talep edecek? Salgından sonra sigorta sektöründe öncelikle iş durması, kâr kaybı sigortası, alacak sigortası, sağlık ve sorumluluk sigortaları, hayat ve siber risk poliçelerinin öne çıkması bekleniyor.

Hangi sigortalara talep olacak?

Hangi sigortalara talep olacak?

  • İş durması ve kâr kaybı sigortası
  • Alacak sigortası
  • İşsizlik sigortası
  • Kritik hastalıklar sigortası
  • Sağlık sigortaları
  • Siber risk sigortaları
  • Pandemi sağlık poliçeleri
  • Hayat sigortaları
  • Yönetici ve işveren sorumluluk sigortaları
  • Organizasyon veetkinlik iptal sigortaları

"İş durması sigortasını önemsiyorum"

"İş durması sigortasını önemsiyorum"

NART Sigorta ve Reasürans Brokerliği Yönetim Kurulu Başkanı Levent Nart, salgın bittiğinde öne çıkacak ilk üç sigorta branşını şöyle sıralıyor: “İş durması sigortası, alacak sigortası ve sorumluluk sigortaları. İş durması sigortasını çok önemsediğini belirten Nart, “Türkiye’de sigortalanma oranı çok düşük. Bu nedenle iş durması sigortasını 1 numara olarak görüyorum. İki numaraya ise alacak sigortasını koyuyorum. Çünkü bu dönemde birçok şirketin alacaklarını tahsil edemediği için iflas ettiğini görüyoruz. Bunun yanında sorumluluk sigortaları da tabii ki önemli” diye konuştu.

"Siber sigortalar önem kazanacak"

"Siber sigortalar önem kazanacak"

IBS Sigorta ve Brokerlik Genel Müdür Yardımcısı Doğan Zorlu, koronavirüs salgını sonrasında özellikle siber risk sigortalarının hem bireyler hem de şirketler için önem kazanacağına dikkat çekiyor. Zorlu, öne çıkacak diğer bir branş olarak ise kâr kaybı sigortalarını gösteriyor. Zorlu’ya göre salgın bittikten sonra belki de talep artışının en çok olacağı branşlardan birisi organizasyon ve etkinlik iptal sigortaları olacak. Çünkü COVID-19, en çok da etkinlikleri ve konserleri etkiledi. Bu sigortalarda salgın hastalıklar ek teminat olarak alınabiliyor. Zorlu, “Salgın hastalıkları da kapsam içine alan hayat sigortaları ise belki de bu dönem sonunda en çok hareketlenen branşlardan biri olacak” dedi.

"Alacak sigortaları Kobi'lere hayat olacak"

"Alacak sigortaları Kobi'lere hayat olacak"

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, salgından sonra işletmelerin tahsil edemedikleri alacaklarına karşı güvence sağlayan alacak sigortasında ciddi talep artışı olacağını belirterek “Bu sigortaya yönelik atılan adımlar oldukça önemli. Bu sigortaya yönelik hem talep hem de arz tarafında önümüzdeki günlerde daha da artış olacak” dedi. Koronavirüs sonrası sigortacılık dahil birçok sektörün ürün gamında değişiklikler beklediklerini belirten Benli, “Salgının pandemi haline dönüşmesi sonucu, bazı ülkelerde salgınla mücadelede sağlık altyapısı yetersiz kaldı. Bu nedenle, sigortalılardan bu tip durumlar için özel poliçeler üretilmesine yönelik taleplerin artacağını düşünüyorum. Ayrıca bu salgından sonra ‘kritik hastalıklar’ sigortasına yönelik talep artışları da olabilir” diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 'Aile konutu'nda, borçsuz eşe itiraz hakkı