'Panik atak' kalp krizi sanılabiliyor

Aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, yoğun sıkıntı nöbeti olarak tanımlanan ‘panik atak’ çoğu zaman kalp krizi veya felç geçirme durumlarıyla karıştırılabiliyor

03 Şubat 2017, Cuma 10:27
A A
'Panik atak' kalp krizi sanılabiliyor
Yaşar Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Müdürlüğü Uzman Psikoloğu Zeynep Melis Suveren, kişinin fiziksel ve psikolojik olarak kendini yoğun huzursuzluk içinde hissetmesi olarak tanımlanan panik atağın belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Psikolog Zeynep Melis Suveren, panik atağın tedavi edilebileceğini ifade ederek "Panik atak tedavi edilebilen bir bozukluk. Panik atağın tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapi yöntemleri kullanılıyor. Bu yöntemlerin yanı sıra düzenli hayat, düzenli beslenme, yeterli uyku ve kafeinli içeceklerden uzak durmanın panik atağı önleyici, aynı zamanda tedaviyi destekleyici etkisi bulunuyor" dedi.
 
KADINLAR DA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Tipik başlangıç yaşı 20-24 arasında görülen panik atağın kadınlarda erkeklere göre yaklaşık iki kat daha fazla görüldüğünü ifade eden Psikolog Zeynep Melis Suveren, "Panik atak, ameliyat, zor doğum gibi fiziksel stres, işini kaybetme, boşanma gibi duygusal stres hatta kötü beslenme gibi nedenlerle ortaya çıkabilir.

PANİK ATAK GEÇİREN KİŞİ NE YAPMALI?

Panik atak sırasında ilk yardım çok önemli. Panik atak geçirdiğini düşünen kişi öncelikli olarak oturmalı ve yavaş yavaş, derin derin soluk alıp vermeli. En az 4 saniye süreyle burnundan soluk alıp ve yine en az 4 saniye süreyle sanki ıslık çalıyormuş gibi dudaklarını büzerek soluk vermeli. Bunu birkaç dakika süreyle yapmalı. Paniğin zarar vermeyeceği, tehlikeli olmadığı bilinip kaygılı düşüncelerin uçup gitmesi sağlamalı. Paniğin yalnızca gerekmediği bir sırada ortaya çıkan, vücudun doğal bir uyarı düzeneği olduğu unutulmamalı. Kişi kendisine zaman tanımalı ve yavaşlamalı. Soluk alıp verme hızını yavaşlatmalı ve daha sonra yavaş yavaş önceki etkinliklere yeniden başlamalı. Bir panik atağının her zaman sonlandığını kendimize anımsatmalı" bilgisini verdi.

BU BELİRTİLER VARSA DİKKAT!
 
Zeynep Melis Suveren, panik atak teşhisi konulabilmesi için bu belirtilerden en az 4 ya da daha fazlasının bir arada bulunması gerektiğini söyledi. Suveren, belirtileri ise şöyle sıraladı:

"Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkışma, terleme, soluğun kesilmesi, uyuşma ya da karıncalanma, bulantı ya da karın ağrısı, ölüm korkusu, kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu, çarpıntı, kalbin sürekli ya da hızlı vurması, nefes darlığı ya da boğulur gibi olma, baş dönmesi, sersemlik, düşecek ya da bayılacak gibi olma, üşüme, ürperme ya da bayılacak gibi olma, titreme ya da sarsılma, kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ya da farklı hissetme, kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu, kalabalık yerlerden uzak durmak, önceden yapılan aktivitelerden uzak durmak."

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Elektronik sigaralar sağlığa zararlı mı?