Panik atak nedir, belirtileri nelerdir? En çok kadınlarda görülüyor

Endişe veya yoğun korku dalgalanması olan panik atak, çarpıntı, terleme, boğulma hissinin eşlik ettiği, beklenmedik bir anda gerçekleşen ve çaresiz hissettiren bir durum. Panik atak durumunda beden ve zihin kontrolünü kaybetme korkusunun yaşandığını ve genellikle kalp krizi geçirildiği veya ölündüğünün düşünüldüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Toplumda her 75 kişiden birinde panik atak görülür. Kadınlarda erkeklere oranla yaklaşık iki kat daha fazla. Başlangıç yaşı genellikle 20'li yaşlar olsa da yaşamın her döneminde görülebilir” dedi. Panik atağı nedenleri, belirtileri ve panik atağın tedavi yöntemleri hakkında detaylar haberimizde.

06 Mayıs 2020, Çarşamba 11:51 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İnsanların tedirgin edici bir etken veya bir durum ile karşı karşıya kaldığında “fight or flight” yani “savaş veya kaç” mekanizmasının devreye girerek adrenalin hormonunun salındığını söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Evrimsel olarak bizi tehlikelerden koruma ve hayatımızı sürdürebilme görevi gören bu sistem yerinde çalışmadığında kontrol dışı bir panik durumu yaşarız” dedi.

Travmalar ve psikolojik bozukluklar tetikliyor

Travmalar ve psikolojik bozukluklar tetikliyor

Beynin herhangi bir tehlike durumunda bu tehlikeyi ayrıntılı incelemeden önce ilk olarak kaçmaya ve organizmanın yaşamını sürdürmesini sağlamaya çalıştığına değinen Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Tetikleyici olay veya durum karşısında sempatik sinir sistemi devreye girer ve vücudumuz alarm durumunda kaçmak ve savaşmak için kendini hazırlar. Kişi hızlı nefes alıp vermeye başlar ve kalp atışları hızlanır. Vücudun düzeni aniden kontrolsüz şekilde değiştiğinde kontrolü kaybediyormuş gibi hisseder ve panik durumu yaşar. Travmalar, psikolojik ve psikiyatrik bozukluklar, uyarıcı madde kullanımı ve birçok kaynağı olabilir” dedi.


Panik atak 10 ile 30 dakika arasında sürebilir

Panik atak 10 ile 30 dakika arasında sürebilir

Hastaları en çok korkutan ve çaresiz hissettiren atakların aniden gelmesi olduğunu söyleyen Uzman Psikolog Ezgi Dokuzlu, “Panik atak belirtileri bir anda başlar ve 10 dakika içerisinde şiddetini arttırarak devam eder. Genellikle 10-30 dakika devam eder ve kendiliğinden sonlanır. Atak sırasında çarpıntı, baş dönmesi, terleme, nefes darlığı veya boğulma hissi, soluğun kesilmesi, göğüs ağrısı, göğüste sıkışma hissi, bulantı, kusma, mide bulantısı, karın ağrısı, kontrolünü kaybetme korkusu, kendini veya çevresindekileri tuhaf hissetme, ölüm korkusu, üşüme veya ateş basmaları, vücudun çeşitli yerlerinde uyuşma, titreme gibi belirtiler olabilir” dedi.


Panik atak tedavisi

Panik atak tedavisi

Panik atağın tedavisinde psikoterapi, ilaç tedavisi, hastanın bilinçlenmesi, fiziksel egzersiz, uyuşturucu maddelerden uzak durmak ve nefes egzersizlerinin oldukça etkili olduğunu belirten Ezgi Dokuzlu, “Hasta yakınları atak sırasında olabildiğince sakin olmalı ve hastayı sakinleştirmek adına telkinde bulunmalılar. Hasta, panik durumu geleceği korkusu ile günlük hayatında kaçınma davranışında bulunuyorsa bunu desteklememeli ve hastayı cesaretlendirmeli” açıklamasında bulundu.


Panik atak nasıl kontrol edilir?

Panik atak nasıl kontrol edilir?

  • Panik atağın bir zihin durumu olduğunu idrak edin
  • Yalnız olmadığınızı kendinize hatırlatın
  • Panik atak geçiren başka kişiler ile tanışın
  • Panik atak geçirdiğiniz yerlerden kaçmayın
  • Atak sırasında gözlerinizi kapatmak yerine bir yere odaklanın
  • Nefes hızınızı düşürmeye çalışın
  • Spor yapın
  • Uyku düzeninize dikkat edin
  • Düzenli bir beslenme programı uygulayın
  • Yarını düşünmeden, gününüzü en iyi şekilde yaşamaya odaklanın

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Travma sonrası stres bozukluğu nedir? Virüsü ağır atlatanlar travma sonrası stres bozukluğu yaşıyor