Papa çocuk tacizine göz yuman piskoposlara yargı yolunu açtı

Katolik dünyasının lideri Papa Francesco, çocukların taciz edilmesine göz yuman piskoposlara yargı yolunu açtı

11 Haziran 2015, Perşembe 00:06
A A
Papa çocuk tacizine göz yuman piskoposlara yargı yolunu açtı

Papa'nın, kilisenin karıştığı cinsel taciz olaylarını önlemek amacıyla Vatikan'da piskoposları yargılayacak bir birim oluşturulmasını onayladığı bildiriliyor.

Tacize uğrayanların haklarını savunan gruplar, yıllardır Vatikan'ın piskoposların kendilerine bağlı kiliselerdeki cinsel taciz olaylarından sorumlu tutulmaları için daha açık prosedürler belirlemesini istiyorlardı.

Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lonbardi, gazetecilere yaptığı açıklamada, bundan böyle, çocuk yaştakilere cinsel tacizi önlemek için yeteri kadar önlem almayan piskoposların da yargılanabileceğini söyledi.

Geçmiş yıllarda katolik rahiplerin çocukları taciz etmesiyle ilgili skandallar meydana gelmiş ve kiliseler olayların üstünü kapatmaya çalışmakla suçlanmıştı.

Papa Francesco, Şubat ayında bir komisyon kurarak "yeni skandallara neden olacaksa bile bu cinsel taciz belasının kökünü kazıyacak önlemler almalarını" istemişti.

Kadın üyeleri de bulunan komisyon, bunun üzerine piskoposların da bölgelerindeki taciz olaylarından sorumlu tutulmalarının önünü açacak bir birim kurulmasını önerdi.

Papa da mahkeme niteliğindeki bu birimi onayladı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.