Papağanlarda stres belirtileri ve nedenleri

Türkiye'de evcil hayvan olarak tercih edilen canlıların başında papağanlar geliyor. Papağanlar duygusal olarak çok hassas canlılardır ve bazı küçük şeyler bile onların strese girmesine neden olabilir. Papağanlar çok eğlenceli, akıllı ve hassas dostlardır ve doğru bakıldıklarında tüm ömrünü bir insana adayabilir. Papağanlardaki stres ise, çoğu zaman sağlık durumunu bile bozabiliyor hatta bazılarının ölümüne bile neden olabiliyor.

10 Aralık 2019, Salı 13:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Papağanlar duygusal canlılar oldukları için onların hayatlarında yapacağınız en ufak bir değişiklik bile strese girmesine neden olabilir. Papağanlarda strese neden olan bazı faktörler ise şöyle:

 • Yalnızlık
 • Fazla gürültü
 • Yem değişikliği
 • Korkutucu olaylar
 • Başka bir hayvan ya da insan tarafından tehdit altında hissetme
 • Can sıkıntısı
 • Egzersiz yapmamak
 • Zihinsel egzersiz yapmamak
 • Aileye yeni bir üyenin katılması
 • Kafeslerinin temizlenmemesi
 • Günlük hayatındaki değişiklikler

Yukarıda saydığımız nedenler papağanlardaki genel stres nedenleri. Ancak başta da belirttiğimiz gibi bu hayvanlar çok duygusal canlılardır ve neye karşı strese girecekleri belli olmayabilir. Bu nedenle papağanın iyi gözlemlenmesi gerekir. Papağanların strese girdiğini belirten bazı durumlar da vardır. İşte papağanlardaki stres belirtileri:

Tüy yolma

Papağanlardaki en belirgin stres özelliği tüy yolmadır ve durum kesinlikle ciddiye alınmalıdır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda muhakkak veterinere başvurmanız gerekir.  Eğer bir sağlık sorunu yoksa papağan yeterli sosyalleşmediği için strese giriyor demektir.

İştahsızlık

Papağan aniden yemeden kesildiyse veya çok az yemek yiyorsa, stresten muzdarip olabilir. İştahı kesilen papağan hemen kilo vermeye başlar. Bu gibi durumda hemen bir veterinere başvurmak gerekir. Eğer papağanınızda başka bir sağlık problemi yoksa, o zaman stresten şüphelenmeye başlayabilir ve stres faktörünü ortadan kaldırmak için adımlar atabilirsiniz.

Agresif davranışlar

Sevecen dostunuzun davranışları bir anda değiştiyse ve saldırgan tavırlar sergilemeye baladıysa, çoğunlukla bunun nedeni stres olur.  Önceden insanlarla iyi geçinen bir papağanın insanlara tıslamaya başlaması ve ısırmaya çalışması gibi bir durumda akla ilk gelmesi gereken şey papağanın stres altında olduğudur.

Yıkıcı davranışlar

Papağan, kafesinde rahat durmuyor, kafesinden çıktıktan sonra da evdeki eşyalara zarar vermeye başlıyorsa bunun nedeni stres olabilir. Papağanınızla yeterince ilgilenmeye ve ona özen göstermeye çalışın.

Çığlık atma

Papağanların sahipleri tarafından en çok terk edilme nedenleri, çığlık atmaları. Papağan dostunuz çığlık atıyorsa streste olduğunu bilmeniz gerekir. Onu terk etmek yerine strese girmesine neden olan şeyi bulup ortadan kaldırarak normal yaşamına geri dönmesini sağlamanız gerekir.

posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kedilerin çok su içmesinin nedenleri