Papağanların cinsiyetlerini öğrenmenin yolları (Papağan cinsiyeti belirleme)

Papağanlar cinsiyeti zor fark edilen canlılardır. Papağan sahiplenen insanlar genellikle ilk olarak papağanlarının cinsiyetini anlamaya çalışırlar. Papağanların cinsiyetini anlamak için çoğu zaman yetişkinlik seviyesine erişmelerini beklemek gerekir. Ancak bazı belirgin özellikler sayesinde papağanların cinsiyeti anlaşılabilir. Papağanların cinsiyeti nasıl anlaşılır? sorusunun cevabı haberimizde.

15 Aralık 2019, Pazar 14:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
DNA testi

DNA testi

Papağanların cinsiyetini en doğru şekilde öğrenmenin yolu DNA testidir. Dişi kuşlarda kromozomlar WZ şeklinde, eklerde ise ZZ şeklindedir. Papağanların cinsiyetleri, moleküler biyoloji tekniklerinden biri olan PCR ile belirlenir. Ancak papağanlar için DNA testi yaptırmak o kadar da kolay değil. Çevrenizde DNA testini yapabilecek büyük bir klinik ya da kuş hastanesi yoksa diğer cinsiyet belirleme yöntemlerini tercih edebilirsiniz.

Farklı tüyler

Farklı tüyler

Sultan papağanları gibi bazı papağan türlerinde, tüyler sayesinde cinsiyeti anlamak mümkün olabiliyor. Sultan papağanlarında dişilerin turuncu tüyleri daha soluk, erkek papağanların yanaklarındaki turuncu tüyler ise daha parlaktır. Örneğin fotoğrafın solundaki papağan dişi, sağındaki papağan ise erkektir. Sultan papağanlarında ayrıca dişi kuşların kanatlarının altında benekler bulunur. Genellikle erkek papağanların tüyleri daha parlak ve cazibeli, dişi kuşların tüyleri ise daha soluktur. Papağanınızın cinsiyetini tüylerinden öğrenmek istiyorsanız, yetişkinliğe ermesini beklemeniz gerekir.

Tüylerden cinsiyet belirlemek, muhabbet kuşu gibi papağan türlerinde ise neredeyse imkansızdır.

Ötüş farkı

Ötüş farkı

Papağanların çoğunda dişiler daha sabit bir ötüş tonuna sahipken, erkek kuşlar daha nağmeli ve farklı ses tonlarına sahip olabiliyorlar. Aynı şekilde erkek kuşlar konuşmaya daha yatkın oluyorlar. Muhabbet kuşlarının cinsiyetini ses tonlarından anlamak mümkün. Eğer kuşunuz sizin sesinize karşılık veriyor ve farklı sesler çıkarabiliyorsa, bu onun erkek olduğunun bir işaretidir.

Çoğu papağan türünün cinsel olgunluğa ulaşması 3 yıl sürer. Olgunluğa ulaştıktan sonra yumurtlamaya başlar. Eğer papağanın yumurtladığını görürseniz bu doğal olarak onun dişi olduğuna işarettir. Papağanın yumurtlayıp yumurtlamadığını takip etmek elbette çok fazla zamanınızı alacaktır. Kısacası bir papağanın cinsiyetini anlamanın en kısa ve güvenilir yolu DNA testidir.

posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Dişi köpek sezaryenle 16 yavru doğurdu