Papatya geçim kaynakları oldu

Manisa'nın Demirci ilçesinde yayladan papatya toplayan kadınlar kilogramını 27 liradan satarak aile bütçelerine katkıda bulunuyor

29 Mayıs 2018, Salı 22:27 Son Güncelleme:
A A
KİLOSU 27 LİRA

KİLOSU 27 LİRA

Manisa'nın Demirci ilçesinde kadınlar yaylalardan topladıkları papatyaları kilogramı 27 liradan satıyor.

İlçenin Kışlak, Danışmentler, Elek, Yarbasan ve Yavaşlar mahallelerindeki kadınlar, yaylalarda doğal olarak yetişen papatyaları toplayarak eve getiriyor.

Kurutulan papatyalar meşrubatta ve ilaç sanayisinde kullanılmak üzere ilçeye gelen tüccarlara kilogramı 27 liradan satılıyor.

ÖNEMLİ BİR GEÇİM KAYNAĞI

ÖNEMLİ BİR GEÇİM KAYNAĞI

Papatya toplayan kadınlardan Ayşe Çelik, AA muhabirine, papatyanın önemli bir geçim kaynağı olduğunu ve her yıl mayıs ve haziran aylarında yaylalara papatya toplamaya çıktıklarını söyledi.

Sabah güneşin doğuşuyla yaylalara çıkan kadınların havalar ısınıncaya kadar topladıkları papatyaları eve getirip işlediklerini anlatan Çelik, "Sabah erken saatlerde gidip tarla ve dağlardan traktörümüze topluyoruz.

'ALICILARA SATIYORUZ'

'ALICILARA SATIYORUZ'

Getirdikten sonra birer birer kafalarını koparıp ayıklıyoruz. 2 gün güneşte kuruttuktan sonra, gelen alıcılara satıyoruz.

'GÜNDE 2 KİLO TOPLUYORUM'

'GÜNDE 2 KİLO TOPLUYORUM'

Kilogramını 27 liradan satarak evimize ek gelir sağlıyoruz. Günde 2 kilogram papatya topluyorum. Geçen yıla oranla tarlalarda papatya maalesef az. Geçen yıl papatyadan 1 ayda bin lira kazandım." dedi.

Demirci, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İslam Köse de kadınların topladığı papatyaların ilaç sanayisinde kullanıldığını belirtti.

İLAÇ SANAYİNDE KULLANILIYOR

İLAÇ SANAYİNDE KULLANILIYOR

Papatya toplamanın ilçede bir sektör haline geldiğini ifade eden Köse, "İlaç sanayinde ham madde olarak kullanılan papatya, ilçenin kırsal ve serin yaylalarında yetişiyor. 

Kadınlar kendiliğinden yetişen doğal papatyaları toplayarak satıyorlar. Toplanan papatyalar İstanbul, Ankara ve Bursa olmak üzere büyük illere, yılda ortalama 2 ton kuru papatya gönderiliyor." diye konuştu.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...