Para biriktirmenin 10 yolu

Bugün Dünya Tasarruf günü... Tasarruf, bireyler kadar ülke ekonomileri için de çok önemli. Peki nasıl tasarruf edebiliriz? Tasarruf etmenin 10 kolay yolunu bulduk

31 Ekim 2018, Çarşamba 07:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Tasarrufa evden başlayın

Tasarrufa evden başlayın

İlk önce evinizde gereksiz harcamaların önünü kesin. Elektrik faturalarını azaltmak için enerji tasarruflu ürünler kullanın. Yalıtımınızı doğru yapıp doğal gaz faturalarını düşürün. Alışverişe tok gidin ve listenizin dışına çıkmayın. Marketlerde indirim dönemlerini takip edin.

Borçlarınızı bitirin

Borçlarınızı bitirin

Para biriktirmeye başlamadan önce mevcut borçlarınızdan kurtulun. Özellikle banka kredisi gibi faiz işleyen borçları asla geciktirmeyin.

Gereksiz masraftan kurtulun

Gereksiz masraftan kurtulun

Para biriktirmek için bazı özel zevklerden vazgeçmeniz gerekebilir. Önceliği sigara, alkol gibi sizi sağlığınızdan da eden harcamalara verebilirsiniz.

Küçük küçük biriktirin

Küçük küçük biriktirin

Geliriniz düşükse para biriktirmeye küçük küçük başlayın. Bir kavanozu kumbara olarak kullanabilirsiniz. İçine attığınız bozuk paraların ne kadar çoğaldığını görünce motivasyonunuz da artacaktır.

Maaş zammını unutun

Maaş zammını unutun

Maaşınıza zam geldiğinde aradaki farkı tasarruf için kenara atın. Çok gerekmedikçe de harcamayın. Bu para ileride çok işinize yarayabilir.

Kredi kartlarına dikkat

Kredi kartlarına dikkat

Kredi kartlarınızı sadece gerektiğinde kullanın. 4-5 kredi kartına sahip olmak yerine harcamalarınızı denetleyebileceğiniz kadar kart taşıyın. Ay sonunda ödeyebileceğiniz kadar harcama yapın.

Hesabınızı bilin

Hesabınızı bilin

Gelirinizden daha az harcama yapın. Çoğu insan ne harcadığını takip etmez ve harcamaları bütçelerini geçene kadar anlamaz. Ne harcadığınızı takip etmek amacıyla aylık olarak ulaşım, gıda, eğlence gibi şeyler için harcayacağınız parayı zarfa koyun. Bu ihtiyacınız olmayan şeyleri almanızı engeller.

Emekliliğinizi planlayın

Emekliliğinizi planlayın

Yaşınız genç bile olsa emeklilik planları yapmakta fayda var. 'Gelirim yetersiz' deyip ertelemeyin. Bankalardan bireysel emekliliğe dair teklif alın. Böylece, ileriki yaşlarda rahat bir emeklilik geçirirsiniz.

Teknolojiden faydalanın

Teknolojiden faydalanın

Dijital çağ, tasarruf ederken de birçok kolaylık sağlıyor. Telefonunuza indirebileceğiniz birkaç uygulama sayesinde tasarruf etmeyi başarabilirsiniz. Instagram gibi sosyal medya hesapları üzerinden de uygun fiyatlı ürünleri takip ederek tasarruf etmek mümkün.

Almadan önce düşünün

Almadan önce düşünün

Bir şeyi almadan önce ona ne kadar ihtiyacınız olduğunu düşünün. Alacağınız o güzel çanta 500 TL’yse ve saat bazı ücretiniz 100 TL’yse, bu çantanın beş saatlik emeğinize değip değmeyeceğini sorgulayın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Altın fiyatlarında düşüş sürecek mi, çeyrek altın ne kadar oldu?