Paraları da hayalleri de alıp sırra kadem bastılar!

Üniversiteye hazırlanan Ebrar D, tüm parasını internet üzerinden reklam kredisi satarak üyelerine kazançtan kar dağıtacağını söyleyen şirkete yatırdı. Ancak şirket 30 bin üyeden topladığı milyonlarca lira ile sırra kadem bastı

11 Temmuz 2017, Salı 09:57
A A
Türkiye'de son yıllarda artan saadet zincirlerine bir yenisi daha İzmir'de eklendi. 

İzmir'de geçtiğimiz Ocak ayında sosyal medya ve internet reklamları üzerinden üyelerine kar dağıttığı yönünde sloganla kurulan Epitelyum İnternet Reklamcılık İnşaat Turizm Gıda Danışmanlık Şirketi, Haziran ayında kapısına kilit vurarak kayıplara karıştı. 
 

SIRRA KADEM BASTILAR


 Şirket sahipleri, üyeler tarafından yatırılan değeri milyonları bulan paraları kendi hesaplarına çekerek telefonlarını kapattı, sırra kadem bastı. İşte o şirketin yarattığı mağdurlardan lise öğrencisi Ebrar D. konuştu.


'REZİL OLMAMAK İÇİN ŞİKAYETÇİ BİLE OLAMIYORLAR'


Üniversiteye girmeye hazırlanan Ebrar D. şirkete ailesine yük olmamak için girdiğini ve 4 bin 956 liralık ödeme yaptığını söyledi.

Şirketin hayallerini çaldığını söyleyen Ebrar D. "Benim gibi çok sayıda mağdur var. Hatta birçoğu devlet memuru. Rezil olmamak için şikayetçi bile olamıyorlar. İnsanların kıt kanaat biriktirdiği paraları aldılar" diye konuştu


'30 BİN LİRALIK KREDİ ALANLAR DA VAR'


Sistemin kredi usulüyle işlediğini söyleyen Ebrar D., "Aldığımız her bir kredinin bedeli 177 lira. 177 lirayı ödedikten sonra o sahip olduğumuz reklam kredisinin getirisi günlük 75 kuruşa denk geliyor. Ben toplam bedeli 4 bin 956 lira olan 28 kredi satın almıştım. Ancak aralarında 30 bin liralık kredi alan insanlar da vardı. Bu aldığımız her krediden kazanç alacağımızın hayalini kuruyorduk. Bununla ilgili hiçbir kazancımız olmamasıyla birlikte verdiğimiz paralar da buhar olup uçtu" dedi.

Şirket yetkililerinden olan Zeynel Okan B'nin İzmir'in Bayraklı ilçesinde lüks ofis kiraladığını kaydeden Ebrar D, "Bu yolla hepimizin gözünü boyadılar. Şirket sahiplerinin lüks ofiste olduklarını görünce onlara inancımız arttı' diye konuştu.
 

'BİMER ARACILIĞIYLA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK'


Şirket yetkililerine ilk başlarda telefonla ulaşabildiklerini söyleyen Ebrar D, "Bize şirketin internet reklamcılığı yaptığını ve bunun karşılığı olarak bizim de kazanacağımızı söylediler. Ancak yaptığımız ödemelerin karşılığı olan taahhütlere kimse uymadı. Zeynel Okan B. hakkında bimer aracılığıyla suç duyurusunda bulunduk. Ancak hiçbir adreste gözükmedikleri için bir şey çıkacağını zannetmiyorum. Biz bunlar tarafından kandırıldık, başkası kandırılsın istemiyoruz" dedi.
 

'HER YERDE ARANIYORLAR'


Şirkete Adana'dan üye olduğunu söyleyen Ebrar D, "Saadet zinciri sayesinde 6 ayda o kadar hızlı büyüdüler ki Edirne'den Ardahan'a kadar her ilde üyeleri oldu. Hatta aralarında öğretmenlerden üst düzey bürokratlara kadar devletin her kademesinden kişi üye oldu" dedi. Öte yandan İzmir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin yapılan şikayetler sonrası harekete geçtiği öğrenildi. Polis ekipleri Zeynel Okan B. başta olmak üzere şirket yöneticilerini her yerde arıyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.